Aszteroidák fémkészletére szakosodik egy cég
"Aranyláz" tör ki a világűrben?
A Föld környékére "vetődő" aszteroidák ritka- és nemesfémkészletét kívánja kiaknázni a Planetary Resources nevű amerikai cég, amelynek alapítói között többek közt megtalálható Larry Page, a Google atyja, Eric Schmidt, a Google igazgatótanácsának elnöke, James Cameron Oscar-díjas filmrendező, ifjabb Ross Perot texasi milliárdos, Charles Simonyi, a magyar származású amerikai milliárdos szoftverfejlesztő, kétszeres űrturista.
2012.04.24 19:48MTIA céget három éve alapították, de csak kedden lépett a nyilvánosság elé, a Washington-állambeli Seattle-ben, a Repüléstörténeti Múzeumban tartott sajtótájékoztatón.
A kisbolygók főleg kőzetekből és fémekből állnak, az üstökösök magjában viszont a vízjég és a gáztartalom értékes, ami igen értékes erőforrás lesz a jövőben.
A Planetary Resources becslése szerint körülbelül 1500 kisbolygó "fordul meg" a Föld közelében, ezek jó célpontjai lehetnek a bányászatnak. Eric Anderson társalapító, a cég alelnöke szerint az aszteroidák 10 százaléka tartalmaz értékes ásványokat és vizet.
A cég keddi bejelentése szerint rendkívül olcsó robotűrhajókat fejlesztenek ki és értékesítenek. Ezek ára a jelenlegi, több száz millió dollárra rúgó űrmissziók költségének tizede-százada lesz. Tervezik optikai lézerkommunikációs eszközök kifejlesztését is, amelyek kiválthatják az űrhajók nagy rádióantennáit.
"Újszerű megoldásokat keresünk. Üzletpolitikánk lényege nagyon alacsony költségű, nagyon kicsi űrhajók tervezése" - emelte ki Peter Diamandis társalapító és társelnök.
Első lépésként, a társaság másfél-két éven belül felbocsátja a tervezett űrteleszkóp-sorozat első példányát. Ezek az olcsó, kevesebb, mint 10 millió dollárba kerülő kis távcsövek vadásznak majd az ásványokban gazdag aszteroidákra. Legkésőbb tíz éven belül a cég reményei szerint pedig megkezdődhet az aszteroidák nyersanyagkincseinek kiaknázása.
A Planetary Resources első ügyfelei nagy valószínűséggel tudományos szervezetek, például a NASA, vagy magán kutatóintézetek lehetnek.
Peter Diamandis és Eric Anderson nem árulta el, hogy eddig mennyi pénzt sikerült biztosítani a vállalkozáshoz, ahogy arról sem közöltek részleteket, hogy mikor és miként kezdődhet meg a bányászat. Peter Diamandis szerint egy 30 méter hosszú aszteroida jelenlegi árakon 25-50 milliárd dollár értékű platinát tartalmazhat.
Független szakértők szkeptikusak a tervekkel kapcsolatban, amelyeket bonyolultnak, merésznek és rendkívül drágának neveznek. Nehéz azt is felbecsülni, hogyan lehet nyereséges a vállalkozás még abban az esetben is, ha a platina vagy az arany unciája (31 gramm) 1600 dollárba kerül. A NASA missziója, amely mindössze 2 uncia aszteroidakőzet-mintát kíván a Földre hozni, körülbelül 1 milliárd dollárba kerül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06