Szénsavassá tesszük az óceánokat

Kínkeserves véget ér a Föld hamarosan

Az emberiség üvegházgáz-kibocsátása a friss tanulmányok szerint 300 millió éve nem látott mértékben savasítja az óceánok vizét, olyan tempóban, hogy a következményekről még elképzelésünk sem lehet.

2012.03.03 14:21Konrád - ma.hu

A szén-dioxid amellett, hogy hozzájárul a globális felmelegedéshez, beszivárog az óceánok vizébe és szénsavvá alakul, aminek hatására a víz savtartalma megnő. Az óceánok vizének pH értéke jelenleg 0,1 ponttal csökken évszázadonként. Ez a savasodás ártalmas sok tengeri organizmusnak, mint például a korallok, amik az oldott karbonitokat használják fel vázuk felépítéséhez. A korallok pedig számtalan életformának nyújtanak otthont és védelmet. A savasodás szintén képes megváltoztatni egyes állatok viselkedését.  

Bärbel Hönisch és kollégái a Columbia Egyetemről a kövekben megőrzött kémiai információk segítségével állapították meg, milyen savasodási folyamatok játszódtak le a múltban. A jelenlegi változásokhoz leginkább hasonló az 56 millió évvel ezelőtti Paleocén-eocén hőmérsékleti maximum volt, amikor nagy mennyiségű metán került a légkörbe gyors klímaváltozást, az óceánok savasodását és tömeges kipusztulást vonva maga után.

De még akkor is 3000 évbe telt, míg az óceán pH értéke 0,5 ponttal esett volna. "Ez nagyságrendekkel kisebb, mint ma" - mondta Hönisch. A 300 millió éves időszak, amit kollégáival vizsgáltak magába foglalja minden idők legnagyobb tömeges kipusztulását a Perm-végi kihalást. Ez az esemény, mely 252 millió éve zajlott a tengeri élőlények 96%-át pusztította ki. Itt az okok között a globális felmelegedésen kívül szerepet játszhatott aszteroida becsapódás, szupernóva-robbanás, és intenzív vulkáni tevékenység is.

Nicolas Gruber a Svájci Szövetségi Technológiai Intézettől úgy véli a savasodás nem az egyetlen emberek okozta fenyegetés az óceánokra nézve. A tengeri életformákat a növekvő vízhőmérséklet és a kevesebb oldott oxigén is fenyegeti. "Gondolnunk kell arra, hogy ezek a hatások egyszerre jelentkeznek" - mondja Gruber. Ijesztő, hogy míg a különböző események következményeiről külön-külön megbízható információkkal rendelkezünk, azt nem tudhatjuk milyen kombinált hatásuk lehet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.