Egyértelmű javulás
Majmoknál hatásos a Parkinson-kór őssejtes terápiája
Határozott javulást mutattak azok a Parkinson-kórban szenvedő majmok, amelyeket humán embrionális őssejtekkel kezeltek japán kutatók a világ első ilyen jellegű kísérletében.
2012.02.22 21:56MTIA kutatócsoport négy főemlős agyába juttatott embrionális őssejteket egy évvel ezelőtt. Valamennyi majom megjelenítette már előtte a betegség jellegzetes tüneteit, végtagjaik remegtek, testmozgásukat képtelenek voltak kontrollálni.
Mint Takahasi Dzsun, a Kiotói Egyetem professzora elmondta, az állatok motoros kontrollja az őssejtes kezelés után körülbelül három hónappal kezdett javulni, hat hónap elteltével pedig már sétáltak ketrecükben.
"Egyértelmű javulást állapítottunk meg mozgásukban" - összegezte eredményüket a kutató.
A Parkinson-kór neurodegeneratív betegség, amely a központi idegrendszert érinti, remegést és a motoros funkciók zavarát okozza. Főként az ötven év felettieket veszélyezteti, de fiatalabb embereket is sújthat. Michael J. Fox amerikai-kanadai színészt például 30 éves korában diagnosztizálták Parkinsonnal.
Ennél a betegségnél folyamatosan csökken az agyban egy kulcsfontosságú ingerületátvivő molekula, a dopamin termelődése; jelenleg nincs gyógymódja. A mostani kutatásban úgy találták, hogy a beültetés idejéig az őssejtek 35 százaléka alakult át dopamint termelő idegsejtté, ezek 10 százaléka még a transzplantációt követő egy év elteltével is életben van.
Takahasi hozzátette, hogy a terápia hatékonyságát növelni szeretnék, a céljuk az, hogy a dopamint termelő idegsejtek 70 százaléka életben maradjon. E mellett a kezelés kulcskérdése, hogy képesek lesznek-e megelőzni a tumorok kialakulását az őssejtekből.
A mostani japán tanulmány embriókból származó (embrionális) őssejtekkel zajlott, ám a későbbiekben - az etikai vitákat megelőzendő - felnőtt bőrsejtekből kiindulva, indukált pluripotens őssejtekkel (iPS) folytatnák le a humán klinikai próbákat.
Kapcsolódó írások:
- Óvatos, lassú mozdulatokkal a remegő végtagok ellen
- Nem tudni, miért: kisebb a Parkinson esélye mediterrán étrenddel
- Gyógyszer a Parkinson-kórra - Michael J. Fox kezében a kulcs?
- Méreg a gyógyításban - nikotinnal a Parkinson-kór ellen?
- Bőrrákkal is számolhat a Parkinson-kóros?
- Parkinson-kórosból szexőrült transzvesztita