3000 éve odavan
Elművelték az afrikai esőerdőket a régi kapások
A földművelés elősegíthette háromezer évvel ezelőtt, hogy hirtelen eltűnjenek a kiterjedt közép-afrikai esőerdők, amelyeket szavannák váltottak fel.
2012.02.10 21:32MTIEzt hangsúlyozzák francia kutatók, akik a Science legújabb számában tették közzé tanulmányukat.
Germain Bayon, a plouzané-i Tengeri Kutatások Európai Intézetének geokémikusa kollégáival a Kongó-folyó torkolatában magfúrással vett tengeri üledékminták segítségével elemezte az elmúlt negyvenezer év éghajlati viszonyait. A kutatócsoport olyan geokémiai markereket keresett, mint a hidrogén, amelyből a csapadékmennyiségre és a természetes talajerózióra lehet következtetni. Vizsgálták ugyancsak a káliumot és alumíniumot a mintákban - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
A minták arról tanúskodtak, hogy Kr.e. 1500 táján erőteljes talajerózió kezdődött, ez az időpont egybeesik azzal, amikor a térségben megtelepedtek a bantu nyelvet beszélő törzsek.
A korábbi mintákban a vegyi markerek a csapadék által okozott talajerózió "mintázatát" mutatták. Háromezer évvel ezelőtt, Kr.e. 1000 körül viszont a talajerózió már egészen más képet mutatott: noha az éghajlat ekkor szárazabbá vált, vagyis csökkennie kellett volna az eróziónak, a jelenség kiterjedtebbé vált.
A kutatók rámutatnak, hogy az időjárás, a csapadékok okozta természetes talajeróziót felgyorsíthatja az erdők kivágása és az intenzív földművelés.
A bantu törzsek földművelők voltak, de ismerték a vaskohászat fortélyait is. A vaskori bantu régészeti helyszíneken kerámiaedényekre, vaskohókra, fémeszközökre, valamint mezőgazdasági terményekre bukkantak. Mint Germain Bayon kollégáival a tanulmányban rámutat, a farmerek kivágták az erdőségeket, hogy termőföldhöz jussanak, s legyen tüzelőanyag a kohók működtetéséhez.
Tevékenységük a szárazabbá váló éghajlat mellett hozzájárult az esőerdők kipusztulásához. A tudósok nem tudták kiszámítani, hogy a folyamatért milyen hányadban felelős az ember, de az üledékminták tanúsága szerint szignifikáns volt a humán "hozzájárulás".
"Az emberi tevékenység óriási hatást gyakorol a környezetre" - hangsúlyozzák a szerzők, rámutatva, hogy a tanulmány tanúsággal szolgálhat Dél-Amerika számára, ahol az Amazonas-folyó medencéjében óriási területeken kivágták az esőerdőket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06