Megszaporodott kígyópopuláció
Pitonok tizedelik az állatokat Evergladesben
Számos megszökött, vagy gazdái által szabadon engedett burmai tigrispiton vette be magát a floridai Everglades Nemzeti Parkba: a megszaporodott populáció okozza az érzékeny környezet őshonos kisállatainak eltünedezését egy nemrég bemutatott tanulmány szerint.
2012.02.01 05:59MTIA kutatóknak az amerikai tudományos akadémia folyóiratában közölt beszámolója szerint a kis és közepes méretű emlősök populációjában tapasztalt hanyatlás kapcsolatban áll a burmai pitonok (Python molurus bivittatus) számának növekedésével a 1,5 millió hektáros nemzeti park területén.
A tanulmányt, amely elsőként tárja fel a területre betört faj által kifejtett ökológiai hatásokat, hétfőn mutatták be.
A hatalmas ragadozók - akár hat méterre is megnőhetnek - nem honosak az Evergladesben, de az Egyesült Államokban népszerű és legális háziállatnak számítanak. Néhány példány azonban megszökik, vagy éppen egykori gazdája engedi szabadon, amikor a kis kígyó hirtelen óriási, veszélyes felnőtt egyeddé nő.
Az Everglades az Egyesült Államok legnagyobb szubtrópusi vad területe, amely számos ritka és veszélyeztetett fajnak szolgál otthonául.
A pitonok a szakértők meghatározása szerint meghonosodott fajjá váltak a területen: csúcsragadozóvá, amely alkalmanként amerikai aligátorokat és floridai pumákat is zsákmányul ejt. Hatásuk azonban elsősorban a kisebb emlősökre nézve drámai: a mosómedvék, oposszumok, amerikai vattafarkú nyulak, rókák és hiúzok száma az utóbbi években hirtelen csökkent - mondják a kutatók, akik csaknem tíz éven át tartó, a park területén belül és kívül végzett vizsgálataik során számolták össze az élő és elhullott kisállatokat.
A tudósok 2003 és 2011 között mintegy negyvenezer kilométert megtéve több mint háromszáz éjszakát szenteltek megfigyeléseiknek.
Az adatokból kiderül: a megfigyelt mosómedvék száma 99,3 százalékkal, az oposszumoké 98,9 százalékkal, a hiúzoké pedig 87,5 százalékkal csökkent. A kilenc éven át tartó kutatás során a szakértők egyetlen - élő vagy elhullott - nyulat sem találtak.
A vízi madarak - például vöcskök, gémek és a veszélyeztetett íbiszek - száma is jelentősen csökkent.
Mivel az elmúlt évtizedben eltűnt állatfajok több szempontból is különböző csoportokba tartoznak, a kutatók kizárják annak lehetőségét, hogy valamilyen betegség lenne felelős állományuk megritkulásáért.
A tanulmánynak nem célja, hogy terveket dolgozzon ki a pitonok "támadásának" visszaverésére. Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (US Geological Survey) szerint, amely anyagilag is támogatta a kutatást, nagyon kicsi annak lehetősége, hogy meghonosodásuk után ki lehet irtani az Evergladesből a ragadozókat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06