Élet a Földön
Űrszigonnyal menne üstökösre a NASA
Speciális űrszigonyt fejlesztenek az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) kutatói, hogy könnyebben és biztonságosabban tudjanak mintákat gyűjteni az üstökösökről. A szakemberek szerint a minták segíthetnek felfedni a bolygók eredetét, és azt, miként alakult ki az élet a Földön.
2011.12.15 20:48MTIAz űrkutatási hivatal Stardust nevű űrszondája által 2002-ben begyűjtött részecskeminták között egy glicin nevű aminosavat is találtak, amelyet fehérjealkotásra használnak az élő organizmusok. A felfedezés megerősítette az elméletet, miszerint az élet összetevőinek egy része az űrben alakulhatott ki, és meteoritok, illetve üstökösök révén érkezett a Földre. Hipotézisük alátámasztásához a szakemberek most egy mintagyűjtő űrszigonyt fejlesztenek, amelyet "sebészeti pontossággal" lehet célba juttatni az üstökös felett lebegő hajóról.
A Maryland állambeli Greenbeltben működő Goddard Űrrepülési Központ kutatói már el is készítettek egy 183 centiméteres prototípust, amely 1,6 kilométerre képes kilőni a 30,5 méter per másodperc sebességgel haladó lövedéket. Célpontként jelenleg homokkal, kősóval, jéggel és kaviccsal teli tartályokat használnak.
"Nem tudjuk, hogy mire számíthatunk az üstökösön. A felszín lehet lágy, de akár kavicsos, vagy kősóval borított" - mondta Donald Wegel, a program vezető mérnöke.
"A legvalószínűbb, hogy különböző összetevőjű területekkel fogunk találkozni, tehát olyan szigonyt kell kifejlesztenünk, amely többfajta rétegen is képes áthatolni" - idézte a szakembert a BBC brit közszolgálati médium internetes oldala (www.bbc.co.uk). A kutatók egy üreges nyílhegyen is dolgoznak, amely a minták tárolására fog szolgálni. A fejlesztők szerint a szerkezet jóval biztonságosabb lesz, mint kikötni az űrhajót az égitest rögös felszínén. Az üstökösök jóval kisebbek a bolygóknál, és emiatt alacsonyabb a gravitációjuk, vagyis, ha az űrhajót nem horgonyozzák le rendesen, könnyen elsodródhat. A kutatók szerint a mintákból megállapítható lesz az üstökösök pontos összetétele, és ezáltal a gyenge pontjuk is.
A tudományos-fantasztikus filmekben látott atomfegyveres módszer ugyanis a szakemberek szerint könnyen visszafele sülhet el, ha a robbanás csupán apró, de továbbra is pusztító darabokra zúzza szét a bolygónk felé közeledő égitestet.
A Nasa mellett az Európai Űrügynökség is kacérkodik az űrszigony gondolatával.
A 2004-ben elindított Rosetta nevű űrszondája 2014 októberében fog "randevúzni" a Csurjumov-Geraszimenko üstökössel. Az űrszonda a mintavételt végző leszállóegységet fogja rögzíteni az égitesten az űrszigonya segítségével.
Az üstökösök lazán összekapcsolódó jégdarabokból, gázokból és porból állnak. A Nap körül keringenek, és ha túlságosan közel kerülnek hozzá, anyaguk fokozottan párologni kezd. Az égitestből kiáramló részecskesugárzás az elpárolgott gáz- és poranyagot "elfújja", és így keletkezik az üstökös csóvája a Nappal ellentétes irányban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06