Rendellenesen változik a felszíni hőmérséklet
Az óceáni éghajlat miatt borul lángba az Amazonas térsége?
Az óceáni éghajlattal vannak összefüggésben az Amazonas térségét fenyegető tűzveszélyes időszakok, így a tengerfelszín hőmérsékletének rendellenes változásai alapján megjósolható a tűzvészek súlyosságának mértéke.
2011.11.14 23:48MTIEgy amerikai kutatócsoport összefüggést talált a Csendes-óceán felszíne légnyomásának ingadozásáért felelős El Nino éghajlati jelenség és az Amazonas keleti részét sújtó tüzek között. A Science című folyóiratban megjelent tanulmány továbbá kapcsolatot mutatott ki az Atlanti-óceán felszíni vizeinek hőmérsékletváltozása és az Amazonas déli területeinek tűzvészei között. A szakemberek úgy vélik, hogy az adatok alapján a jövőben megjósolható lesz a tűzveszélyes évszakok veszélyességének mértéke.
"Eredményeink szerint a Csendes-óceán felszíni vizeinek periodikusan váltakozó felmelegedését (El Nino) és lehűlését (La Nina) jelző óceáni index összefüggésben van az Amazonas keleti részének évközi tüzeivel. Az észak-atlanti vízfelszín hőmérsékletének hosszú távú ingadozásáért felelős, több évtizedes atlanti oszcilláció pedig a régió déli és délnyugati részeit érintő tüzekkel van kapcsolatban - idézte a tanulmányt a BBC brit közszolgálati médium internetes oldala. - Ennek a két adatnak a felhasználásával kifejlesztettünk egy olyan empirikus modellt, amely három-öt hónappal előre képes jelezni a regionális tüzek súlyosságát".
Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a dél-amerikai területeket sújtó, "fokozottan tűzveszélyes évek" általában egy hosszan tartó száraz, illetve csapadékban szegény időszakkal vannak összefüggésben. A korábbi vizsgálatokból az is kiderült, hogy az Amazonas csapadékmennyiségének váltakozásait az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán felszínén mért hőmérséklet váltakozása szabályozza. "Az elmúlt három évtizedben akkor figyeltük meg a legsúlyosabb száraz időszakokat az Amazonas térségében, amikor a Csendes-óceán trópusi területének keleti és az Atlanti-óceán északi vízfelszíne abnormálisan meleg volt" - írták a kutatók.
Egy megbízható előrejelzési rendszer kulcsfontosságú eszköz lenne az érintett szervek számára ahhoz, hogy hatékony intézkedéseket vezessenek be, és jól hasznosítsák az erőforrásokat - hangsúlyozták a kutatók, remélve, hogy tanulmányukkal hozzájárultak egy ilyen rendszer létrehozásához.
"A biológiai sokféleségnek, az erdők szénkészletének és a szavanna ökoszisztémájának megőrzését célzó lépések érdekében megfelelő tervezésre van szükség" - tették hozzá.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06