Vörös listás volt
Kihalt a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvú
Hivatalosan is kipusztult fajnak nyilvánították a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvút, és hamarosan két további alfaj juthat ugyanerre a sorsra a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) csütörtöki bejelentése szerint.
2011.11.10 19:26MTIA svájci székhelyű szervezet a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvú populációjának közelmúltbéli felbecslése után jutott arra, hogy kihaltként kell kezelni ezt az alfajt. A közép-afrikai keskenyszájú orrszarvút "lehetséges kihaltként", míg a vietnámi jávai orrszarvút "valószínűleg kihaltként" kell számon tartani.
Vietnámban 2010-ben végeztek az utolsó ismert példánnyal vadorzók. A jávai orrszarvú kis számban még jelen van az indonéziai Jáva szigetén - taglalta az IUCN.
A politikai támogatás és az orrszarvúk megóvására irányuló akarat hiánya, a fajra leselkedő szervezett bűnözési csoportok, valamint a tülkök iránti illegális kereslet, a terebélyesedő vadorzás jelenti a legnagyobb veszélyt az orrszarvúkra - fogalmazott a befolyásos szervezet.
Az IUCN a veszélyeztetett fajokat számba vevő vörös lista frissítése kapcsán rámutatott, az emlősök negyede fenyegetett a kihalástól. A csoport ugyanakkor hangoztatta, hogy sikeres programok révén nem egy fajt meg tudtak menteni a világon.
A déli szélesszájú orrszarvúból például a 19. század végén csak alig száz darabot számláltak, a populáció azonban mára már húszezres. Ugyanígy sikerült megmenteni a Közép-Ázsiában élő Przsevalszkij-lovat.
Az IUCN vörös listája jelenleg növények és állatok 62 ezer faját tartalmazza.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06