Bizonyíték a korai kereskedelmi kapcsolatokra?
Egy XVII. századi kínai pénzérmére bukkantak Kanada északi területén
Egy kanadai bányatársaság közölte: kanadai régészek XVII. századi kínai pénzérmét találtak az ország nyugati részén fekvő Yukon térségében, ami arra utal, hogy az ország északi területére, a Nagy Északra távoli földekről is érkezhettek kereskedők.
2011.11.02 20:14MTIAz 1667 és 1661 között Kína akkori Csili (Zhili) tartományában vert pénzdarabra júniusban bukkantak rá a Western Copper és a Gold Corporation cégek által tervezett bánya színhelyén. A lelőhely a Dyea és Fort Selkirk közötti régi kereskedelmi útvonalon, egy indián törzsi területen található.
"A pénzérme újabb bizonyítékot jelent arra, hogy a XVII. század végén és a XVIII. században, és talán már a XV. századtól fogva voltak kapcsolatok a kínai piac és Yukon első lakói között, méghozzá olyan közvetítők révén, mint az orosz kereskedők, illetve a partvidéken élő tinglit törzs tagjai" - jelentette ki James Mooney, a régészeti feltárás vezetője.
A kínai pénzdarabra egy folyó mellett emelkedő hegyen, egy onnan lezúduló patak fölött, egy táborozásra kitűnően alkalmas területen bukkantak rá.
Az előzetes régészeti feltárás kötelező eleme volt a Casino nevű réz- és aranybánya engedélyeztetésének - Whitehorse városától, Yukon székhelyétől 300 kilométerre északnyugatra.
A földrész északnyugati partvidékén már korábban is számos régi kínai pénzérmét találtak, feltehetően az orosz prémkereskedők révén kerültek ebbe a térségbe. Ám Yukon óriási, több mint 482 ezer négyzetkilométeres területéről eddig mindössze három ilyen jellegzetes kerek fizetőeszköz került elő, amelynek közepén négyzetalakú lyuk található. Az 1993-ban felfedezett legrégebbi darab a XV. században készült.