Einsteinnel és Niels Bohrral is dolgozott
Elhunyt a "fekete"és "féreg" lyukak névadója
John Archibald Wheeler fizikus, aki kulcsszerepet játszott az atombomba kifejlesztésében, és aki később a fekete lyuk űrjelenséget elnevezte, 96 éves korában elhunyt.
2008.04.16 09:46MTIWheeler, aki sok éven át a Princeton Egyetem professzora volt, tüdőgyulladásban halt meg vasárnap a New York állambeli Hightstownban található otthonában - közölte lánya, Alison Wheeler Lahnston. John Archibald Wheeler, a II. világháború utáni elméleti fizika egyik legnagyobb hatású alakja, többek közt Albert Einsteinnel és Niels Bohrral dolgozott együtt. 1911. július 9-én született a floridai Jacksonville-ben, doktori fokozatát mindössze 21 esztendősen szerezte a Johns Hopkins Egyetemen.
A harmincas évek közepén Koppenhágába utazott, hogy Niels Bohr mellett dolgozhasson, aki atomot leíró elméletéért Nobel-díjat kapott. Közös munkájuk 1939-ben folytatódott, amikor Bohr a háború elől az Egyesült Államokba érkezett a hírrel, hogy német kutatók sikeresen hasítottak urániumatomot. Bohr és Wheeler kidolgozták a maghasadás elméletét a protonokból és neutronokból álló atommag úgynevezett cseppmodelljének segítségével.
A II. világháború alatt Wheeler csatlakozott az atombomba előállítását célzó Manhattan-tervhez, ezt a tevékenységét sosem bánta meg, noha kollégái egy része bírálta miatta. A háború után Teller Edével dolgozott a hidrogénbomba megalkotásán, később a rakétavédelmi rendszerek létrehozásában, támogatta a vietnami háborút. 1938 és 1976 között volt a Princeton Egyetem, majd nyugdíjba vonulása után a Texasi Egyetem professzora.
A gravitációval és a világegyetem szerkezetének kérdéseivel foglalkozott. Tanítványa volt az elméleti fizika és a kozmológia számos későbbi nagyja, így például a Nobel-díjas Richard Feynman. Az egyszerűsített "fekete lyuk" elnevezést egy 1967-es new york-i konferencián adta arra a jelenségre, amikor egy nagytömegű csillag magja összeomlik és körülötte a téridő olyannyira meggörbül, hogy még a fény sem tud kiszökni belőle, a centrumban a sűrűség és a görbület pedig végtelen nagy lesz.
Tőle származik a "féreglyuk" (alagút a téridőben két világ között) elnevezés is. 1968-ban Enrico Fermi díjat kapott, 1997-ben pedig Wolf-díjjal tüntették ki. Felesége, Janette több mint 70 év házasság után októberben halt meg. Három gyerekük, számos unokájuk, dédunokájuk van.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06