A Jupiter körül egész hold-ármádia kering
Miért nincs a Holdnak holdja?
Naprendszerünk bolygói közül többnek is van saját holdja. A Jupiter körül egész hold-ármádia kering, - a legnagyobb, a Ganymedes átmérője 5252 kilométer, nagyjából másfélszer akkora, mint a mi Holdunk. Ám a csillagászok mindeddig nem találtak olyan holdat a Naprendszerben, amelynek ugyancsak lenne saját holdja.
2008.04.16 09:37National GeographicA holdak feltételezett holdjának pályán maradását az gátolja, hogy egyaránt hat rájuk saját holdjuknak és annak a bolygónak a tömegvonzása, amelyhez holdjuk tartozik. Amikor a bolygójuktól távol, kívül keringve járják körül a holdjukat, azok összetevődő tömegvonzása a holdjuk felé rántja a hold-holdakakat. Amikor meg a bolygó felőli oldalán keringenek, a bolygó irányába vonzódnak. Ezért előbb-utóbb vagy a holdjukba csapódnak, vagy a bolygójuk felé közeledő aszteroida lesz belőlük.
Látszólag ellentmond ennek, hogy a mi Holdunk körül már keringtek kis, a Földről Hold körüli pályára juttatott mesterséges holdak, felderítő űrszondák. Ugyanilyen mesterséges holdakat küldtünk már bolygótársaink, és azok holdjai irányába is. Ám azokat csak a Földről vezérelt pályamódosításokkal lehet pályájukon tartani, s a becsapódásukat vagy elszabadulásukat megakadályozni.
Előfordult már az is, hogy egy-egy aszteroida befogott és maga körül holdszerű keringésbe kényszerített nagyobb meteordarabokat, ám azok hamarosan elszakadtak tőle, vagy belecsapódtak. Köztudott, hogy a Föld tömegvonzásán kívül a mi Holdunkra is hat a Naprendszer általános tömegvonzása. Ezért kis mértékben hol közelebb, hol távolabb kering hozzánk a költők égitestje, s végül az igen-igen távoli jövőben egyre közeledik, majd be is fog csapódni a Földbe.
A világűrben értelmes társakat rádió-távcsövekkel is kereső SETI-program egyik irányítója, Seth Shostak szerint nincs esély hold-holdak felfedezésére. Eddig 250, a Naprendszerünktől igen távoli, úgynevezett exo-bolygót vizsgáltak meg, de azoknak még a holdját sem találták, nemhogy a kísérő égitestek kis saját holdjait.
A megfigyelést nehezíti, hogy egy távoli exo-bolygó holdját akkor „láthatják” meg a távcsövek, amikor az a bolygója előtt átvonul. Ám a nagy távolság miatt azt a kis fény-, vagy rádiósugárzás-változást, amennyivel az átvonuló hold csökkenti a bolygója fényét, a távcsövek alig érzékelik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06