A nagyobb emlősök tovább élnek, mint a kisebbek
Eddig ismeretlen biológiai óra az emlősökben
A nagyobb emlősök, például az ember is, általában hosszabb életűek, mint a kisebbek, például a patkányok. Egy most fölfedezett biológiai óra minden jel szerint gyorsabban "ketyeg" a patkányokban, emiatt évtizedekkel rövidebb lesz az életük, mint az embereké, akikben ugyanez az óra lassabban jár.
2008.04.14 15:37National GeographicAz új biológiai ritmust – amely valószínűleg minden emlősben megtalálható –, Timothy Bromage, a New York-i Egyetem fogászprofesszora fedezte föl. Bromage a patkányok, közepes termetű majmok és az ember fogzománcában és csontjaiban lévő növekedési vonalak tanulmányozása közben figyelt föl a ritmus létezésére.
Az alvást és az ébrenlétet szabályozó, viszonylag szigorú 24 órás periódust követő cirkadián ritmusoktól eltérően az új biológiai óra másképp jár az egyes állatfajokban. Általában véve az óra rövidebb időtartamokkal működik a kis emlősökben és hosszabbakkal a nagyobbakban. Ami a patkányokat illeti, minden nap új növekedési gyűrű keletkezik, míg a majmok négynapos, az emberek pedig nyolcnapos mintázatot követnek.
A fog- és a csontnövekedést szabályozó biológiai ritmus határozza meg a testfolyamatok ütemét, így például a szívverés és a légzés ritmusát is. „Valójában ez a ritmus kihat az állat egész életritmusára és élettartamára” – nyilatkozta Bromage a LiveScience internetes folyóiratnak. – „Ezért tehát egy patkány, amelynek nyolcszor olyan gyorsan nőnek a fogai és a csontjai, mint az embernek, gyorsabban is él és korábban hal meg.” Bromage szerint a patkány szemszögéből tekintve a dolgot, ő ugyanolyan hosszú életet él, mint az ember.
Például egy patkány élete folyamán a szíve nagyjából ugyanannyit ver, mint egy átlagos élettartamú emberé. Bromage az eredményeket a napokban tette közzé az Amerikai Fogászati Kutatási Egyesület dallasi összejövetelén. Biológiai jelentőségét úgy foglalta össze, hogy a nagyobb testek a növekedés lelassulásával alakulnak ki, és hosszabb ideig fejlődnek.
Ez a lassúbb növekedés egyúttal azt is jelenti, hogy a nagyobb emlősök általában később lesznek ivarérettek, mint a kisebb termetű társaik. Az élettartamnak természetesen meg kell hosszabbodnia, ha egy faj idősebben válik ivaréretté. Ellenkező esetben túl sok egyed halna meg, mielőtt pótolhatná magát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06