Forró, fiatal csillagok sokasága ragyog
Feldühödött "szárnyas" a Kentaur-csillagképben
Egy feldühödött "szárnyast" kapott lencsevégre a Kentaur-csillagképben az Európai Déli Obszervatórium (ESO) széles látómezejű képrögzítő kamerája.
2011.09.24 05:55MTIA Lambda Centauri nebulát (csillagködöt) szokás még Futó Csirke-ködnek (Running Chicken Nebula) is nevezni, mivel legfényesebb régiója egy madárra emlékezteti a csillagászokat - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
Az IC 2944 katalógusjelű objektum 6500 fényévnyire van a Földtől. A Chilében üzemelő 2,2 méter tükörátmérőjű teleszkópon működő WFI (Wide Field Imager) kamera felvételeinek tanúsága szerint forró, fiatal csillagok sokasága ragyog a Lambda Centauri nebulában, ultraibolya sugarakat kibocsátva. Ez az intenzív sugárzás gerjeszti a környező hidrogénfelhők "izzását", amelyek a vörös meghatározott árnyalatában látszanak a WFI képein. Ez színárnyalat a csillagképződési régiókra jellemző.
A nebulán belül egy másik csillagképződési régiót is felfedeztek: sötét "csomók" sorát, amelyek sziluettje a vörös háttéren rajzolódik ki. Ezek az úgynevezett Bok-globulák, olyan csillagközi anyagból álló sötét ködök, amelyekben csillagkeletkezés zajlik. Ezek a képződmények azért tűnnek sötétnek, mivel elnyelik a "foszforeszkáló" háttér fényét.
A ragyogó csillagködök kozmikus viszonylatban rövid életűnek számítanak, mindössze néhány évig "élnek". Ez a sors vár a Lambda Centauri nebulára is, amely fokozatosan elhalványul, ahogy feléli "gáztartalékaikat".