Száztízmillió évet várt
Nevet kapott a pici, "marylandi" dinó
Születése után száztízmillió évvel végre nevet kapott a parányi "marylandi" dinoszaurusz.
2011.09.14 21:29MTIAz újszülött páncélos dinoszaurusz nem volt nagyobb, mint egy bankjegy. Nagy valószínűséggel nem sokkal azután sodorhatta el az ár a mai Washington közelében, hogy kikelt a tojásból a kora krétaidőszakban. Maradványait betemette az üledék, azok később fosszílizálódtak; megkövesedett csontjait 1997-ben tárta fel Ray Stanford amatőr őslényvadász.
A fosszíliát most Ray Stanford és David Weishampel, a Johns Hopkins Egyetem professzora írta le tanulmányában, amely a Journal of Paleontology legújabb számában látott napvilágot - olvasható a The Baltimore Sun online kiadásában. A szerzők a kis dinoszaurusznak a Propanoplosaurus marylandicus nevet adták. A pro azt jelenti, hogy korábban élt, mint a Nodosauridae-dinoszauruszokhoz tartozó panoploszauruszok, a marylandicus pedig Marylandre utal.
Weishampel szerint ez a legfiatalabb nodoszaurusz, azaz páncélos dinoszaurusz, amelyet valaha találtak. "A leletnek köszönhetően megismerhetjük, hogy miként fejlődtek a dinoszauruszok végtagjai, koponyája a korai életszakaszban. A parányi testméretek arra utalnak, hogy a közelben lehetett a +dinoszauruszkeltető", hiszen a tojásból épp csak kikelt őshüllő aligha juthatott messze a fészektől" - magyarázta.
A fosszília tanulmányozása alapján a tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a csöpp dinoszaurusz vízbefulladt: a hátán feküdt a sárban, és gerincének, valamint tarkójának lenyomatát megőrizte az üledékkőzet. Amennyiben a Propanoplosaurus marylandicus megérte volna a felnőttkort, akár 6-9 méteres testhosszra is szert tehetett volna.
A fosszília a Dinoszauruszok a hátsóudvarban (Dinosaurs in the Backyard) című kiállításon látható a Smithsonian Intézet Természettudományi Múzeumában.
A madármedencéjű őshüllők rendjéhez tartozó Nodosauridae-család képviselői közepes- vagy nagyméretű, nehéz felépítésű, négy lábon járó növényevő dinoszauruszok voltak. A hátukat csontlemezek borították, egyfajta páncélzatot alkotva. A kréta időszakban éltek a mai Észak-Amerika, Ázsia, Ausztrália, Antarktisz és Európa területén.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06