Galaxisunk újabb megdöbbentő titka
Végtelen hideg a Tejútrendszer közepén
Meglepő felfedezést tett egy, galaxisunk centrumát kémlelő csillagászcsapat - olyan anyagra bukkantak rá, amire - ebben a formában legalábbis - nem számítottak.
2011.07.20 10:52Szilágyi Szabolcs - ma.huJelenlegi ismereteink szerint a galaxisok hasonlóképpen keletkeznek, mint az egyes naprendszerek: középpontjuk egyben tömegközéppontnak is számít, a körülötte levő anyag alkotja a csillaghalmazok legsűrűbb részét. Ebből következően - elméletileg - itt kellene a legmelegebb átlaghőmérsékletnek lennie, ugyanakkor a Tejútrendszer közepén egy hatalmas, szuperhideg anyag található. Hőmérsékletén kívül további érdekessége, hogy 600 fényévnyi méretéhez speciális alak társul: a végtelen jelét (∞) formázó csavart szalag képe bontakozott ki nemrég a meglepett csillagászok szeme előtt (a jobb észlelhetőség érdekében a képet utólagos módosították).

Ugyan ennek egyes részleteit már korábban felfedték az eget kémlelő kutatók, de a szuperstruktúra teljes pompájában csak a minap vált láthatóvá. Sergio Molinari, az amerikai Űrfizikai Intézetben tevékenykedő, a felfedezést tevő csapat egyik csillagásza szerint ezzel egy új és érdekes rejtélyre bukkantunk, közvetlenül galaxisunk közepén.
És hogy miért csak most sikerült felfedezni a csavart szalag alakú hideg porfelhőt? Nos, az amerikai kutatók már korábban is tanulmányozták a Tejútrendszer infravörös képeit, ám annak anyaggazdagsága meggátolta, hogy teljes egészében felfedhessék a rendelkezésre álló technikai eszközökkel. Az Európai Űrügynökség hathatós segítségével (pontosabban az ESA Herschel Űrtávcsövének képességét kihasználva) azonban sikerült elég részletgazdag fotókat készíteni róla.
A mérési eredmények az mutatják, hogy a szalagszerű képződmény nagyjából 15 Kelvin hőmérsékletű (0 Kelvin - ami megközelítőleg mínusz 273 Celsius - az abszolút nulla fok, ennél nem ismert hidegebb pont az univerzumban), vagyis nagyon hideg. Különösen az „őt” körbevevő egyéb anyagok, forró csillagok tükrében számít hűvösnek a régió. Földi rádióteleszkópok adatai szerint a monstrum egy mag körül forog, kohéziós egységet alkotva. Azt viszont még nem tudni, hogy miért csavarodott meg a gyűrű anyaga - feltételezések szerint egy közeli galaxis, talán a 2,5 millió fényévre levő Androméda gravitációs vonzása gyakorolt rá ekkora alaktorzító hatást.
Kapcsolódó írások:
- Ülő életmódra használjon vörösbort!
- A Tejútrendszer "klónját" kapták lencsevégre csillagászok
- Ötmilliárd év múlva "karambolozik" a Tejútrendszer az Androméda-galaxissal
- "Valentin-napi" feketelyuk-gyűrűt fedeztek fel a NASA űrteleszkópjai
- A Tejútrendszeren kívüli eddigi legöregebb csillagokat fedezték fel
- Kóbor fekete lyukak a Tejútrendszer peremén?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06