Képek a végtelenből
Elküldte első felvételeit a Vesta aszteroidáról a Dawn űrszonda
Elküldte első közeli felvételeit a Vesta aszteroidáról az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA Dawn (Hajnal) elnevezésű tudományos űrszondája.
2011.07.19 16:38MTIA Dawn közép-európai idő szerint szombat reggel hét órakor állt a Vesta aszteroida körüli pályájára, amivel kezdetét vette egyéves küldetése: adatgyűjtés az úgynevezett aszteroidaöv második legnagyobb, krumpliformájú objektumáról. A navigációs célból készült első közeli felvételek is akkor készültek, ezek eddig soha nem látott részletességgel mutatják a Vestát - közölte a NASA. Amikor a Dawn pályájára állt a Vesta körül, mintegy 16 ezer kilométeres távolságra volt az aszteroidától.
Az űrszonda jelenleg mintegy 188 millió kilométerre van a Földtől.
"Elkezdjük tanulmányozni Naprendszerünk legrégibb ősbolygóját. A világűrnek ezt a térségét túlságosan sokáig hanyagoltuk. Az eddig kapott felvételek felfedik a Vesta teljes felületét, amely - úgy tűnik - megőrizte az aszteroida történetének néhány legkorábbi eseményét" - hangoztatta Christopher Russel, a Kaliforniai Egyetem kutatója, a Dawn-program vezető szakértője. A Dawn az első űreszköz, amely a Mars és a Jupiter között elterülő aszteroidaöv egyik objektumát vizsgálja. A szondát 2007-ben lőtték fel egy 466 millió dolláros összköltségvetésű program első lépéseként. A projekt által a Naprendszer 4,5 milliárd évvel ezelőtti kialakulásáról kívánnak többet megtudni elsőként a Vesta, majd a második cél, a Ceres törpebolygó részletes vizsgálatával.
A Vesta és a Ceres a Naprendszer két legrégibb "ősbolygója", vagyis olyan sziklás égitestek, amelyeknek a tömege már majdnem elegendő a valódi bolygóvá váláshoz.
A kutatók szerint a Vesta vasból álló magjával, lávafolyamaival valószínűleg sokkal inkább a Földhöz vagy a Holdhoz hasonlít, mint az aszteroidaövezetben lévő szomszédjaihoz.
A Ceres az övezet legnagyobb objektuma, a Vestához viszonylag közel fekszik, de teljesen eltérő körülmények között alakult ki. A törpebolygó leginkább a Jupiter vagy a Szaturnusz jeges holdjaira hasonlít. A felszín felett még valószínűleg egy vékony légkör is található.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06