Ellenzik a visszatelepítésüket

Pusztító ökológiai hatása lehet a kihalt fajoknak

Ha kihalt egy korábban őshonos állatfaj egy adott területről, az egyéb élőhelyekről való visszatelepítéssel visszájára fordítható a folyamat. Nem biztos azonban, hogy ezzel jót cselekszünk...

2011.07.18 13:31Szilágyi Szabolcs - ma.hu

A kihalt fajok vizsgálatának egyik ideális terepe Nagy-Britannia: a szigetországot minden irányból jelentős mennyiségű víz választja el a szárazföldtől, így, ha egy adott faj populációja eltűnik, azt pusztán természetes bevándorlással nem lehet újraéleszteni (leszámítva a vándormadarakat). Azon élőlények esetében, melyek az emberi beavatkozás miatt erre a sorsa jutottak, gyakran indítanak újratelepítési programot a helyi környezetvédők.

A Veterinary Association for Wildlife Management jelentése szerint azonban ez nem feltétlenül jó ötlet. Az 550, kifejezetten vadállatokra specializálódott állatorvos részvételével készített tanulmány szerint sok kárt okoz az ember környezeti biodiverzitásról, azaz a fajok változatosságáról alkotott elképzelése. Azáltal, hogy egyes, korábban Nagy-Britanniából kipusztult élőlények újra megjelennek, túl sikeressé válhatnak, ezzel jelentősen megváltoztatva, károsítva a nagyjából egyensúlyi helyzetbe beállt bioflórát és faunát, például már eltűnt betegségeket hozva vissza.

Az elmúlt években a szigetországban számos olyan faj mutatkozott be újra, melyek egykoron őshonosnak számítottak a ködös Albionban, azonban már jó ideje kihaltak onnan. Például a tengeri sas, a hód, a vörös kánya és a rétisas más európai országok környezetvédői segítségével telepedhetett meg újfent. A hivatalos telepítés mellett azonban olyan fajok is megjelentek újra, véletlenszerűen (azaz a fogságban tartott példányok közül néhány kiszabadult), mint a vaddisznó, melynek kolóniája gyors szaporodásnak indult. Emellett már folyik a farkasok és a hiúz újramegjelenésének előkészítése is.

Dr. Lewis Thomas, a társaság titkára szerint a brit élővilág annyira megváltozott azóta, hogy ezek a fajok eltűntek, hogy újrabetelepítésükkel immár ők válnak betolakodókká. „Egy olyan kis országban, mint a miénk, ennek pusztító ökológiai hatása lehet” - nyilatkozta Thomas. A szakértő példát is hozott a jelenségre. A vörös kánya a korai 20. században tűnt el az angol tájakról (elsősorban az állattenyésztők félelmei miatt), és egészen az 1990-es évekig nem is lehetett természetes közegben találkozni vele. Azóta viszont számos régióban dominánssá vált, amivel a helyi énekesmadár-populációkat fenyegeti.

Thomas szerint a betelepítési projektek támogatói úgy vélik, minden ellenőrzött körülmények között megy végbe, de a szakértő kételkedik abban, hogy egy farkas falka vagy hódcsapat ellenőrizhető marad a visszatelepítést követően. Utóbbiak a vándorló halrajokra jelentenek komoly veszélyt azáltal, hogy gátjaikkal megakadályozzák a kopoltyús lények ívási helyükre való jutását. Emellett a környék alacsonyabban fekvő területei is gyakrabban kerülhetnek víz alá, egy-egy hódgát óhatatlanul is bekövetkező átszakadásával. A faj egyébként a 17. században tűnt el Nagy-Britanniából, addig őshonosnak számított, az elmúlt 400 évben azonban hód nem hagyta fognyomát a brit fákon.

Skót ökológusok a fenti kétségek ellenére kitartóan kampányolnak az egykorvolt fajok újratelepítése mellett. A helyiek szerint a farkasok és hiúzok megjelenése nem csak növelné a biodiverzitást, de a turizmusra is jótékony hatással lenne. Emellett ezek a csúcsragadozók ellenőrizhetnék az időnként nagyon elszaporodó, a friss hajtásokat előszeretettel rágcsáló őzpopulációt, amivel az erdő megújulásának képességét javítanák. Sőt, a skótok még azt sem tartják kizártnak, hogy egy nemzeti parkba medvéket telepítsenek.

Nehéz tehát igazat adni valamelyik oldalnak, vélhetően a legjobb megoldást az jelentené, ha az ember minimalizálná a környezetbe való beavatkozását, és többé nem tűnnének el fajok emiatt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.