Bulgáriában tárták fel
Apolló az ókori pénzérméken
Apolló, a fény és a költészet görög istenét ábrázoló ókori pénzérméket tárt fel az a bolgár-francia régészeti expedíció, amely Szozopol környékén végez ásatásokat.
2011.07.14 22:31MTIAz Apollonia-Pont-Euxin projekt 2010-ben indult, hogy feltérképezze a Szozopol környékén lévő régészeti lelőhelyeket. Elnevezése részben Szozopol ókori nevére, Apollóniára, másrészt a Fekete-tenger ókori görög elnevezésére (Euxeinos Pontos) utal - olvasható a Novinite angol nyelvű bolgár hírportálon.
A Kr.e. IV-III. században vert harminc bronzpénzre Apollónia falain kívül épült ókori villa feltárása közben találták. A szakértők szerint tipikus hellenisztikus kori pénzérmékről van szó, amelyek egyik oldalán Apolló feje látható, a másikon pedig az istent a Föld "köldökével", az omphalosszal ábrázolták.
Szozopolt, az ókori Apollóniát Kr.e. 600 körül alapították kis-ázsiai görög telepesek. A várost Kr.e. 71-ben Marcus Lucullus római légiói pusztították el. A település a IV. században a Szozopolisz, azaz a mentség városa nevet kapta.
Kapcsolódó írások:
- Pénzhiány miatt nem kutatják tovább a földönkívüli intelligenciát
- Elutasították a csaló dél-koreai őssejtkutató fellebbezését
- Van már pénz az emberrepítőre
- Ládák rejtik az egyik legkorábbi magyar freskót
- Kevés a pénz a veszélyes aszteroidák megfigyelésére
- Hetedik századi aranypénzeket találtak Jeruzsálemben