Megint CT-zik a múltat
Kilopták a múmiát a pólyájából
Egyiptomi és perui múmiáinak titkait kutatják CT-vizsgálatok segítségével a chicagói Field Múzeum antropológusai.
2011.07.13 22:52MTI"A projekt keretében szeretnénk komputeres rétegfelvételnek alávetni az összes múmiánkat" - hangsúlyozta James Philips, a múzeum kurátora, akinek reményei szerint e vizsgálat révén minden egyes múmia sorsát megismerhetik. A kutatók a múmiák nemét és korát kutatják, és arra keresik a választ, milyen betegségekben hunytak el ezek az emberek, és hogyan változott a mumifikálási eljárás az évezredek során - olvasható a Chicago Sun Times online kiadásában.
Az egyik egyiptomi múmia, a 40-es éveiben elhunyt nő, életében hátfájással küszködött, egy tinédzser pedig a mélybe vetette magát.
A legsokkolóbb felfedezés egy 2300 éves múmia CT-vizsgálata során érte a kutatókat, amikor kiderült, hogy a pólyák csupán az elhunyt fejét és lábait rejtik.
A tudósok feltételezése szerint a temetés után több száz évvel kibontották a pólyákat, a törzset eltávolították, a helyét "kitömték", majd újból "becsomagolták" a múmiát közel kétezer éve. Rejtély, hogy mindez miért történt.
A felvételek sokat elárultak az elhunytak fogazatáról és a csontszerkezetéről, az eredmények elemzése a következő hetekben történik majd meg.
A múzeum távolabbi terveiben szerepel az állatmúmiák, ókori kerámiaedények és egyéb antik tárgyak CT-vizsgálata is.