A csillagászok két tudatállapotot észleltek
Kétféle galaxis létezik: "éber" és "aluszékony"
Amerikai asztronómusok, akik a kutatásaik eredményét az Astrophysical Journal legújabb számában ismertették, megállapították: a galaxisokra két "tudatállapot" jellemző, a csillagvárosok vagy "éberek", vagy "aluszékonyak".
2011.06.22 20:27MTIA Yale Egyetem kutatói a fényszűrők új készletét állították össze, amelyek mindegyike más és más hosszúságú fényre volt érzékeny. A fényszűrőket az arizonai Kitt Peak obszervatórium 4 méter átmérőjű teleszkópján alkalmazták, amellyel 75 éjszakán át vizsgálták a csillagos eget.
Ezalatt negyvenezer galaxisról készítettek felvételeket, amelyek között egyaránt akadtak közeli "csillagvárosok", ahogy távoli, 12 milliárd fényévnyire lévők is - olvasható a PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.
A csillagvárosok "tudatállapotáról" a színűk árulkodik. Az éber, aktív galaxisok, amelyek új mega csillagoknak "adnak életet", a felvételek tanúsága szerint kék fényt bocsátanak ki, passzív, "aluszékony" társaik viszont vöröses színben látszanak.
A kutatás tanúsága szerint több az aktív galaxis, mint a passzív, ami alátámasztani látszik azt az elméletet, hogy a csillagvárosok mindegyike kezdetben "termékeny" volt, s csak később váltak passzívvá.
"Kevés olyan galaxist találtunk, amely +köztes+ állapotban lett volna. Ez azt bizonyítja, hogy milyen gyorsan zajlik a váltás az aktív és passzív állapot között" - hangsúlyozta Pieter van Dokkum, a tanulmány egyik társszerzője.
Kate Whitaker, a tanulmány vezető szerzője szerint az aktív galaxisok "csillagtermelési rátája" 50-szer meghaladja az aluszékonyak produktivitását. Nyitott kérdés továbbá, hogy a "szendergő" csillagvárosok felébrednek-e valaha.
Pieter van Dokkum reményei szerint sikerül kideríteniük, hogy lehetséges-e "oda-vissza" mozgás az "ébrenlét" és az "szendergés" között, vagy amennyiben egy galaxist "elnyomja az álom", soha többé nem "ébred fel".
"Szeretnénk azt is megtudni, hogy mennyi ideig tart egy galaxisnak, hogy álomba merüljön" - fogalmazott Pieter van Dokkum.
Kapcsolódó írások:
- A "halott" galaxisokban is születnek csillagok
- A Tejútrendszer "klónját" kapták lencsevégre csillagászok
- Ötmilliárd év múlva "karambolozik" a Tejútrendszer az Androméda-galaxissal
- A világegyetem legtávolabbi galaxishalmazát fedezték fel
- 2-4 milliárd éves csillagvárosokat fedeztek fel a csillagászok!
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06