Nokia 8910i - A finn elittelefon másodvirágzása

A Nokia a közelmúltban a 8910 típusjelzésű készülékét állította hadrendbe a luxus kategóriás mobiltelefonok piacán, azonban a 8910 felett hamar elszállt az idő, és máris itt az utódja, mostani tesztalanyunk, a 8910i.
2003.03.31 09:56, Forrás: terminal.hu

Kijelző és az üzenetküldési lehetőségek

A régi 8910 és az új 8910i közötti - talán leglényegesebb - különbség abban rejlik, hogy míg a 8910 monokróm, addig a 8910i színes kijelzőt tudhat magáénak. A készülék kijelzője lehetne nagyobb is, ugyanis a 26 x 19 milliméteres területet sok esetben kicsinek érezhetjük. Egyes híradásokkal ellentétben a 8910i kijelzője nem 128 x 128 pixeles, hanem csak 96 x 65 pixeles felbontással rendelkezik, és 4096 színárnyalat megjelenítésére képes. Őszintén szólva a kijelzőtől nem voltam elájulva, ugyanis a rajta megjelenő grafikák roppant mód pixelesek, ráadásul valahogy furcsán hatnak. A menü grafikák például olyan homályosnak tűnnek, mintha maszatos lenne a kijelző, szóval összességében a 8910i színes kijelzője csalódást jelentett számomra. Ezenfelül érthetetlen, hogy a Nokia mérnökei miért nem vigyáztak arra, hogy a kijelző alsó sarkait ne takarja el a telefon borítása. Ez bizony egy ilyen drága készülék esetében kiábrándító tud lenni.

A 8910i esetében a már jól megszokott és közkedvelt Nokia menüvel találkozunk, melyről elmondható, hogy lényegében úgy jó, ahogy van. A menüpontokat egyszerű kialakítású, nem animált színes grafikák díszítik, a menük egymáshoz képesti elhelyezkedése pedig alapvetően logikusnak nevezhető. Az Üzenetek menüpontban SMS-eket, EMS-eket és immár MMS-eket is küldhetünk, illetve fogadhatunk. SMS íráskor jól jön a menüből kikapcsolható és többek közt magyarul is tudó T9 szótár. A 8910i-vel maximum 740 karakter hosszúságú, összefűzött üzenetekből álló SMS-eket lehet küldeni, melyekből egyébként maximum 50 darabot képes eltárolni a készülék. A telefon MMS összeállítási szolgáltatásai elég szegényesek, az MMS-ek mérete pedig maximálisan 45 KB lehet. A maximum 35 darab MMS tárolására képes 8910i sajnos nem képes megszólaltatni polifonikus hangokat is tartalmazó MMS-eket, melynek az a roppant egyszerű magyarázata, hogy a Nokia luxustelefonja sajnos egyáltalán nem támogatja a többszólamú hangokat.

Szolgáltatások

A Hívásinfó menüben a fogadott és nem fogadott hívások adatain kívül nemcsak a GPRS forgalmat regisztrálhatjuk, hanem az elküldött és a beérkezett rövid szöveges üzenetek számát is. Az Üzemmód menüpont értelemszerűen nem szorul külön bemutatásra, viszont a Beállítások menü kapcsán szót kell ejtenünk arról, hogy itt nyílik lehetőségünk többek közt a háttérkép, a színséma, a képernyővédő, az idő, valamint a különböző hangok beállítására. A Nokia 8910i alaphelyzetben 35 darab, nem törölhető csengőhanggal rendelkezik, mely mennyiség könnyedén növelhető letöltött csengőhangok révén. A Galériában a gyári, illetve saját magunk által létrehozott mappákban képeket, illetve hangokat tárolhatunk, a Szervező menüben pedig egy egyszerű kivitelű ébresztőórával, egy maximum 250 jegyzet fogadására alkalmas naptárral, valamint egy jegyzetkészítő alkalmazással találkozhatunk.

Az Alkalmazások menü rejti a letöltött programokat, és itt kell említést tennem arról, hogy a 8910i természetesen Java kompatibilis. Ugyanezen menüben értesülhetünk egyébként a dinamikus kihasználtságú, összesen 725 KB kapacitású memória foglaltságáról is, mely memórián osztoznak a letöltött Java alkalmazások, a fotók, valamint a különböző hangok. A készülék alaphelyzetben két játékot (Backgammon, Sky Driver) tartalmaz és ezen játékok elindítása, valamint leállítása sajnos hosszú másodpercekig is eltarthat. A Nokia 8910i-ben ezenkívül egy valutaváltóval kombinált számológép, valamint egy visszaszámláló és egy stopper alkalmazás is helyet kapott. A készülék telefonkönyve jól vizsgázott, ugyanis akár 500 név is elfér benne, még pedig úgy, hogy a nevekhez öt telefonszám, valamint e-mail cím, webcím, postai cím és akár jegyzet is rögzíthető. A hívócsoport támogatáson kívül említésre méltó még a telefon jól használható hanghívási szolgáltatása.

Csatlakoztathatóság

A kétsávos (900/1800 MHz) Nokia 8910i mind Bluetooth, mind infravörös, mind pedig GPRS vezeték nélküli kapcsolatok felépítésére képes, ötven könyvjelző tárolására alkalmas WAP böngészője pedig 1.2.1-es verziószámmal rendelkezik. A kis méretű kijelző sajnos alapvetően behatárolja a 8910i WAP képességeit, de ezzel együtt a készülék tökéletesen alkalmas WAP böngészésre. A készülék dobozában egy részletes leírást, egy szoftvereket tartalmazó CD-t, valamint egy akkumulátor töltőt találunk. A telefont az infravörös IrDA port segítségével próbáltam összekötni egy PC-vel, ami némi próbálgatást követően össze is jött, viszont a kapcsolat ezt követően gyakran szakadozgatott.

Konklúzió

Nem maradt más hátra, mint az ítélethirdetés. Külső megjelenése és szolgáltatásai alapján a Nokia 8910i megszolgált a luxustelefon titulusért, azonban néhány bosszantó hibának némileg sikerült lerontania az összképet. Mindenképpen a hibák, illetve hiányosságok közé sorolható a többszólamú hangokkal való inkompatibilitás, a viszonylag gyenge rezgő üzemmód, a kihangosítási, valamint a hangmemória lehetőségek hiánya, viszont ezt ellensúlyozza az első osztályú minőségérzet, az MMS kompatibilitás, valamint a vezeték nélküli technológiák teljes tárháza. Szerintem a Nokia 8910i-vel szemezőknek a roppant magas ár nem jelenthet igazi elrettentést, viszont így a cikk vége felé azt azért nem árt tisztáznunk, hogy a 8910i nem annyira Rolls-Royce a mobiltelefonok között, mint inkább egy nem teljesen full extrás, "kommersz" S-osztályos Mercedes.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. Kijelző és az üzenetküldési lehetőségek

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.