Minőségi játék, amelyet már komolyan kell venni
Gólveszély: meghódítja a világot a női foci!
Németország és Kanada vívja a 6. női labdarúgó-világbajnokság nyitómérkőzését június 26-án, garantáltan telt ház, azaz 74 ezer néző előtt a berlini Olimpiai Stadionban.
2011.04.19 09:05MTIEz azt bizonyítja ugyan, hogy a mennyiség önmagában nem elegendő, de a több mint 26 millió igazolt női futballista világszerte egyre inkább minőséget is produkál. Vagyis nem csupán a játékosok esztétikai látványa vonzza a lelátóra a nézőket, akik ráadásul sokkal több gólt láthatnak női meccseken, mint a férfiak gladiátorküzdelmein. Bár mindkét nemnél a leggyakoribb eredmény az 1-0, ez a férfiaknál a meccsek egyötödén van így (21 százalék), a nőknél viszont csak az összecsapások 12 százaléka ér véget ilyen gólszegény eredménnyel, szinte ugyanannyi végződik 3-0-ra (11 százalék), 2-1-re (10 százalék) vagy 2-0-ra (10 százalék).
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
A jegyeket már tavaly, a novemberi sorsolás után két hónapon belül elkapkodták. A vb-re kiadott, összesen 800 ezer belépőből is elkelt már félmillió - ezek az adatok csak alátámasztják, hogy a rekordok éve volt a tavalyi a női futballban, amely egyre népszerűbb világszerte.
Európában még nem látogattak ki annyian női labdarúgó-mérkőzésre, mint ahányan Berlinben szurkolnak majd a lelátókon. Az eddigi csúcsot a német ligaválogatott 2009-es találkozója tartja, amelyet Brazília ellen vívott, és 44 825-en tekintettek meg a helyszínen. A világrekordot csak azért nem dönti meg az idei vb nyitómérkőzése, mert többen nem férnek be az Olimpiai Stadionba: az érdeklődés alapján azonban 100 ezer néző sem lenne kizárt. Így a világcsúcstartó továbbra is marad az 1999-es világbajnoki döntő, amelyen Los Angelesben a házigazda amerikaiak 90 185 drukker előtt nyertek büntetőkkel Kína ellen. Az egész tornát tekintve a 2007-es kínai vb büszkélkedhet nézettségi rekorddal, szám szerint 1,2 millió szurkolóval.
Az idei vb-ig vezető út máris számos kiugró statisztikai adattal bizonyítja, hogy a sokáig lenézett női focit immár végképp komolyan kell venni. Bár a nők csaknem a férfiakkal egy időben kezdték, hiszen a feljegyzések szerint az első hivatalos mérkőzést 1895. március 23-án játszották Londonban, és az angol hölgyek meccseit az I. világháború után rendre több tízezres nézősereg előtt rendezték, ám ezt követően az 1960-70-es évekig bizony háttérbe szorult a női foci. A 2010-es esztendő viszont nagy áttörést hozott a hölgyeknél, akik húsz év alatt hatalmas fejlődést produkáltak a sportágban. Amíg 1990-ben 33 aktív női válogatottat tartott számon a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA), és ezek összesen 99 mérkőzést játszottak, addig tavaly 141 ország nemzeti tizenegye lépett pályára a nőknél, és a meccsszám félezer fölé emelkedett (512)! Az 1991-es első, Kínában rendezett világbajnokság selejtezőiben 45 válogatott szerepelt, az idei németországi vb-re már 122 együttes próbált kijutni. Végül ez - 355 kvalifikációs mérkőzés után - 16 csapatnak sikerülhetett.
Óriási meglepetésre nincs közöttük Kína, a sportág egyik nagyhatalma, amely 1991 után 2007-ben is otthont adott vb-nek. (A nőknél, akárcsak a férfiaknál, négyévente rendezik meg a csúcseseményt). Az ázsiai országban a gyengébb nem képviselői először maradtak le vb-ről, amelynek örökranglistáján a hatodik helyet foglalják el egy ezüstéremmel és egy negyedik helyezéssel. Ezúttal is mindent megtettek a sikersorozat folytatásáért, de meglehet, túlversenyeztették a válogatottat, amely a legaktívabbnak bizonyult az összes nemzeti tizenegy közül. A kínaiak ugyanis 22 Sokkal több gól
A különbség persze - akárcsak a férfiaknál - óriási a legjobb és a leggyengébb csapatok között. (A tavalyi csúcseredményt Jordánia szállította Irak 20-0-ás legyőzésével.) Amíg például a Közel-Keleten - ahol pedig rendelkezésre áll a financiális háttér - még csak gyermek(futball)cipőben jár a női labdarúgás, addig Angliában most szervezik újjá a profi bajnokságot. Bahreinben tavaly a németországi vb szervezőinek segítségével rendeztek válogatott tornát Szíria, Palesztina, Katar, Irak, Egyiptom, Libanon és Jordánia részvételével, és az utóbbi sikerével. A jordánok jutalma, hogy együtt edzőtáborozhatnak a vb-re készülő németekkel.
A női futball térnyerése a sportág őshazájában, Angliában is töretlen. Olyannyira, hogy 2002-ben a női focisták száma már meghaladta a hagyományosan a gyengébbik nem által játszott netballozókét, és mára elérte a 150 ezret. Ez a létszám már bőven elég egy félprofi bajnokság létrehozásához, a szövetség ezért most új alapokra helyezte a pontvadászatot. A nyolc együttessel induló sorozatban a klubok költségvetését is szabályozták, csapatonként maximum négy játékost igazolhatnak, akiknek a fizetése meghaladja a 20 ezer fontot (több mint hatmillió forintot). A válogatottak pedig a szövetségtől számíthatnak 16 ezer fontos bérezésre.
Idehaza a nőknek még nem sikerült olyan kiugró eredménnyel előrukkolni, mint hajdanán a férfiaknak, jelenleg pedig nagyjából azonos szinten van a két válogatott - azaz az elittől jócskán lemaradva. A férfiak a világranglistán a 37. helyet foglalják el a több mint 200 együttes közül, a nők a harmincadikak.
A női foci története Magyarországon 1914-ben kezdődött Szegeden, és az 1970-es évek rövid ideig tartó felívelése után a 2000-es évektől az európai szövetség (UEFA) segítségével próbál fejlődni a sportág. A tíz csapatot felvonultató NBI-ből a szombathelyi Viktória két éve a Bajnokok Ligájában is bemutatkozhatott, a válogatott pedig a tavaly zárult vb-selejtezősorozatban a harmadik helyen végzett, csak két ponttal lemaradva a csoportgyKapcsolódó írások:
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06