Nincs pacsi, vagy elmászkálás

Szurkolás helyett vasszigor: keményen őrzik az észak-koreai drukkereket

Az észak-koreai válogatott csak akkor találkozik külföldiekkel, ha pályára lép. A csapat szurkolóit a phenjani rezsim választotta ki, pár százan utazhattak el Dél-Afrikába.

2010.06.16 11:26MR1- Kossuth

Észak-Korea 44 év után jutott ki a világbajnokságra, a válogatott a Brazília elleni bemutatkozó mérkőzésén tisztesen helytállt, 2-1-re kapott ki az ötszörös világbajnoktól. Ezt a teljesítményt azonban nagyon kevés észak-koreai szurkolhatta végig a helyszínen, már ha a feltűnően fegyelmezett, pirosba öltözött társaság reakcióit szurkolásnak lehet nevezni.

Miközben a csapat már a kijutással történelmet írt a 2010.es világbajnokságon, a nemzeti labdarúgó szövetség mindössze 1400 jegyet osztott szét. Sok jegyet kínai sporttisztviselők és utazási irodák kaptak, és csaknem ezer kínai táncost és zenészt mozgósítottak, hogy szurkoljanak Észak-Koreának.

Kína nem jutott ki a világbajnokságra, Észak-Korea egyetlen gazdasági és politikai támogatójaként azonban kötelességének érezte, hogy szurkolókkal képviseltesse magát a kommunista ország válogatottjának a meccsein.

A Brazília elleni meccset mintegy háromszáz észak-koreai szurkoló nézhette meg, mindegyiküket a phenjani kormány választotta ki, és Pekingen keresztül utazhattak el Dél-Afrikába, ahol addig maradhatnak, ameddig a csapatuk játszik. A legnagyobb lelkesedést az észak-koreai himnusz éneklésekor mutatták, egyébként meglehetősen passzívan követték a mérkőzés eseményeit, ami a brazilok zajos örömünnepe mellett különösen feltűnő volt.

Egymással alig beszéltek, és akkor kezdtek el „szurkolni”, amikor egy karmesternek tűnő honfitársuk erre jelet adott.

Az észak-koreai válogatott is sterilen el van különítve a világbajnokság forgatagától. Egy luxusszállodában laknak, elzárva a többi vendégtől, a sajtótájékoztatókon nem vesznek részt, az edzéseiket nem látogathatják külföldi újságírók.

Az észak-koreai médiajelenlét is eléggé szerény: két fotóst, két tévériportert és egy újságírót küldtek Dél-Afrikába.

Az egyébként kemény szabályokat diktáló FIFA is megadta magát az észak-koreai feltételeknek, és nem szankcionálta a válogatottat azért, mert nem áll a média rendelkezésére. A nemzetközi szövetség ráadásul nagyvonalúan ingyen adta át a phenjani állami tévének a meccsek közvetítését. Korábban Dél- Korea azt állította, hogy északi szomszédja illegálisan jutott a felvételekhez.

A vb leggyengébb csapatának kikiáltott Észak-Korea a legerősebbnek kikiáltott csoportban kell, hogy helyt álljon Brazília, Portugália és Elefántcsontpart mellett. Miközben a válogatott Dél-Afrikában próbál felnőni a feladathoz, addig a phenjani rezsim katonai következményeket helyezett kilátásba, ha az ENSZ ellenséges határozatot hoz vele szemben egy dél-koreai hajó elsüllyesztése miatt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.