Németek vagy lengyelek

Sima német győzelem, vagy lengyel meglepetés?

Németország-Lengyelország. Első ránézésre sima ügy, mondhatja tíz emberből kilenc, ha ezt a párosítást látja. Ám ne felejtsük el, hogy egy világversenyen teljesen más szempontok érvényesülhetnek, mint egy "sima" labarúgó mérkőzésen. Nézzük meg a két csapatot kicsit közelebbről.

2008.06.08 12:29ma.hu

Kezdjük talán Németországgal, hiszen a németek mindig a középpontban vannak, ha a futballról van szó. A németeket vagy imádják (leginkább a fanatikus rajongóik), vagy pedig ki nem állhatják (leginkább azon válogatottak szurkolói, akik a szép, kombinatív játékot kedvelik). Mert ha objektívek akarunk lenni, el kell ismernünk: a német foci bár mindig is meghatározta a világ futballjának alakulását, soha nem arról volt híres, hogy közönségszórakoztató elemeket helyezett volna játékába. 

Ennek ellenére (vagy ezért…?) nagyon eredményes múlttal rendelkezik a német válogatott, legutóbb az 1996-os angliai Eb- tudott győzni, azóta adós a kiugró eredménnyel. Most, hogy nincsen bombaformában lévő európai együttes (a német sem az…), és a rendező ország válogatottja(i) sem túlságosan erős csapatok, így nagyon fogadkoznak a németek: eljött az idejük, újra elhódítják az Eb címet. 

Annak ellenére van is esélyük erre, hogy Michael Ballack-on kívül nincs igazán kiemelkedő formában lévő játékosuk. Egyébiránt az előbb említett Ballack-on, a Real Madridban játszó Metzelderen, az arsenalos Lehmannon, és a Real Betisben szereplő Odonkoron kívül kizárólag Németországban játszó válogatottak alkotják az együttest. Ez nem biztos, hogy jó előjel, ha arra gondolunk, hogy ebben a szezonban az európai kupákban a német csapatok nem nagyon vitézkedtek. 

És akkor finoman fogalmaztunk. Mondjuk inkább úgy: a Bajnokok Ligájában esélye sem volt német csapatnak még csak a négy közé sem kerülni, az UEFA Kupában pedig a későbbi győztes Zenit oktatta a Bayer Leverkusent a négy között. De persze nem a németekről lenne szó, ha nem tudnánk: pont egy ilyen eredménytelen idény keményíti meg őket olyannyira, hogy egységbe kovácsolódva az utolsó leheletükig küzdenek majd. És ez, ezen az Eb- sok mindenre elegendő lehet.


Arra mindenképpen, hogy esélyesként lépjenek fel csoportbéli első ellenfelükön, a lengyel együttes ellen. Merthogy igazi kakukktojás a lengyel alakulat. Az Eb-selejtezők előtt talán még maguk a lengyelek sem gondolták, hogy rövidebb lesz a nyaralásuk, és jelenésük lesz az idei kontinens tornán. Merthogy nem épen könnyű csoportból jutottak tovább. 

Portugália, Szerbia, Belgium, Finnország. Nos, ha a selejtezők előtt valaki azt veti fel a lengyeleknek: fiúk, hajrá, szerezzük meg ebben a csoportban a negyedik helyet, és ha véletlenül a harmadikon sikerül végezni, akkor nemzeti hőssé avatják a csapatot, nagy valószínűséggel nekidurálják magukat a fiúk, és egy harmadik helynek úgy örülnek majd, mintha továbbjutottak volna. Erre fel mi történt? A fiúk fogták magukat, és mindenki legnagyobb döbbenetére megnyerték a csoportot Portugália előtt. 

Ezek után szinte bármi megtörténhet velük az Eb-n. Bár egy kontinens torna teljesen más tészta, mint egy kvalifikációs sorozat. És bármilyen furcsa is, már találni a lengyel csapatban klasszikus sztárjátékosokat, még ha nem is tömkelegével. Mert azt senki nem vitatja el, hogy az elmúlt években sztárrá érett a Manchesterben védő Tomasz Kuszczak, vagy a Racing Santanderben játszó Euzebiusz Smolarek, és akkor nem beszéltünk még azokról a nagyon tehetséges fiatalokról, akik lassan komoly játékosokká érnek, mint például a dortmundi Jakub Blaszczykowski, az Arsenalban játszó Lukasz Fabianski, vagy a csatár Tomasz Zahorski és Michal Pazdan. 

Érdekes egyveleget alkot tehát a lengyel csapat, és bár jómagunk nem raknánk fel komoly vagyonokat arra, hogy parádézni fognak ezen az Európa-bajnokságon, az biztos, hogy érdekes színfoltjai lesznek a tornának.
 
Még akkor is, ha a ma esti, németek elleni összecsapásnak messze nem ők az esélyesei…


Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.