A paralimpia és 2010-es téli olimpia is ennyit ér

Húszmillió jár az olimpiai aranyéremért

Egy pekingi aranyérem 20 millió forintot ér, vagyis adómentesen ennyi pénzt kap az a sportoló, aki a 2008-as ötkarikás játékokon az első helyen végez - mondta Elbert Gábor, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sportszakállamtitkára a kormány olimpiai jutalmazást érintő döntését bejelentve a kormányszóvivői tájékoztatón.

2008.02.27 17:02MTI

A szakállamtitkár tájékoztatása szerint egy ezüstéremért 18, bronzéremért 14 millió forint jár. Elbert Gábor elmondta azt is, a csapatsportban elért aranyéremért átlagosan 12 millió forintot kaphat egy sportoló. Ezüstéremért ennek az összegnek 90, bronzérem esetén 70 százaléka illeti a csapat tagját.

Elbert Gábor kitért arra is, hogy az olimpián 8. helyezést elért sportoló jutalma 2 millió, csapatsportban 1,7 millió forint. Amennyi pénzt eredményességével összegyűjt ily módon egy sportág, annak az összegnek a 60 százaléka jut az edzőkre és a szakemberekre, vagyis ezt az adott sportágban szabadon döntik el, hogyan használják fel - említette Elbert Gábor.

A szakállamtitkár a kormánydöntés ismertetésekor kitért arra, hogy az olimpiai jutalmak összege a 2004-es athéni olimpiai jutalom kétszerese. Ez a jutalmazás nemcsak a 2008-as pekingi olimpiára, hanem a paralimpiára és a 2010-es vancouveri téli olimpiára is érvényes - mondta Elbert Gábor.

Hajdu és Kemény véleménye

Hajdu János, a magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya: "Jól hangzik az összeg, de erre gondolni sem szabad. Az olimpiai aranyérem eszmei értéke felbecsülhetetlen. Anyagias világban élünk, nem baj, ha jutalmazzák a teljesítményt, a világra szóló sikereket. Szerencsére olimpiai bajnokainkat megbecsülik, életük végéig járandóságot kapnak, a legjobbaknak, leghíresebbeknek szobrot emelnek. Ha ezek mellett még pénz is akad, nem baj, hiszen a sportolóknak és élni kell valamiből."

Kemény Dénes, a kétszeres olimpiai bajnok, ötkarikás címvédő férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya: "Tartom magam ahhoz, amit két hete az olimpiai jutalmazás tárgyában mondtam, vagyis mi soha nem foglalkoztunk azzal, mekkora a prémium összege. A jutalom nagyságát mindig tudomásul vettük, sőt a versenyek előtt nem is igazán foglalkoztunk vele és ez a helyzet most is. A csapattal együtt dolgozunk, készülünk, mi a munkával vagyunk elfoglalva, mert az a célunk, hogy a pekingi olimpián is minél több örömöt szerezzünk az értünk szorítóknak."

Angyal véleménye

Angyal Zoltán, a Pekingben a remények szerint ismét "zászlóshajóként" teljesítő kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya örömét fejezte ki a jutalmak mértékének hallatán, szerinte ezek az összegek reálisak. "Fantasztikus előrelépésnek tartom, hogy a majdani győztesek a dupláját kapják az athéni javadalmazásnak és a csapattagok is tisztességes pénzjutalomban részesülnek" - mondta.

"Külön öröm számomra, hogy az edzők díjazása is növekedik, és nem csak azért, mert magam is tréner vagyok, hanem mert így a szakemberek megbecsülése közeledik a versenyzőkéhez. Ezt meg is érdemlik, hiszen van köztük olyan, aki három generáción át nevel bajnokokat. Összeségében tisztességesnek tartom a pénzjutalmak mértékét."

Vörös Zsuzsanna olimpiai bajnok öttusázó: "Jó dolog, hogy így emelik a díjazást. Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a kiemelkedő eredmények eléréséhez teljes ember kell, az edzések mellett nem jut idő másra. Én magam például elvégeztem a TF-et, a tanári és szakedzői szakot is, szívesen maradnék a sportban, foglalkoznék gyerekekkel, de nem vagyok meggyőződve, hogy ebből tisztességesen meg lehetne élni. Valami mást is kellene csinálni, annak az előkészítésére pedig nincs idő a sportpályafutás alatt."

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.