Olimpikonjaink kitüntetése
Magyar olimpikonok kitüntetése a Parlamentben
A pekingi olimpián eredményesen szerepelt magyar sportolókat, valamint a felkészítésükben segédkező edzőket, orvosokat, sportági és klubvezetőket tüntetett ki - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatára - Sólyom László köztársasági elnök pénteken a Parlament Kupolatermében.
2008.08.29 16:31MTIköztársasági elnök pénteken a Parlament Kupolatermében. Az államfő köszöntőjében kiemelte: annál nagyobb kitüntetés nincs, mint amikor valaki ott áll a dobogón a világ előtt.
Ezért a teljesítményért a nemzet köszönete is jár, és ez a kitüntetés a nemzet nagyrabecsülését és köszönetét fejezi ki - fogalmazott Sólyom László, aki a kormányfőnek, továbbá Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének társaságában adta át az elismeréseket.
Az ünnepségen jelen volt Gyenesei István sportért is felelős önkormányzati miniszter és Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke.
A díjazottak hosszú sorát Kemény Dénes, a Pekingben megszakítás nélkül harmadszor ötkarikás aranyérmes férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya nyitotta meg, aki a legmagasabb elismerésként a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést vehette át.

Összesen 87-en részesültek kitüntetésben, közülük a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét a pólósoktól a kínai fővárosban triplázó Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán, továbbá Angyal Zoltán, a kajak-kenusok és Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya, valamint Sári Nándor, a Kőbánya SC edzője kapta meg.
Tisztikeresztet vehetett át többek között Cseh László, a háromszoros olimpiai ezüstérmes úszó és a kenus Vajda Attila, a pekingi magyar különítmény első aranyérmese, s Lovagkeresztet a második helyen végzett birkózó, Fodor Zoltán, a szintén ezüstérmes Kozák Danuta és Szabó Gabriella kajakos, és a harmadik helyezett Kozmann György kenus.

A ceremóniáról tizenhárman hiányoztak: a sportolók közül Mincza-Nébald Ildikó, a Pekingben bronzérmes párbajtőröző, Bódi Bernadett, Borbás Rita, Kovacsicz Mónika, Szűcs Gabriella kézilabdázók, Brávik Fruzsinna, Kisteleki Dóra, Primász Ágnes vízilabdázók és Beé István kajakos, továbbá Mátéfalvi Csaba, a vízilabda-válogatott edzője, Tállay András, a Sportkórház sebésze és Németh Pál, a Dobó SE nyugalmazott mesteredzője maradt távol, míg Kásás Zoltán, a vízilabdacsapat edzője kitüntetését fia, a válogatott tagja, Tamás vette át.
Az elismerésben részesülők között volt Ambrus Gábor, a Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének vezetője, aki a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapta.
A magyar sportolók a pekingi olimpián három arany-, öt ezüst- és két bronzérmet szereztek.

Kemény Dénes, a háromszoros olimpiai bajnok férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya: "Ez a negyedik állami kitüntetésem, három az olimpiai aranyak, egy pedig világbajnoki győzelem után jött. Úgy érzem, ez azt jelenti, nemcsak a lelátó, a szurkolók vannak velünk, hanem azok a vezetők is, akik vélhetően ugyanúgy a tévén keresztül néztek bennünket és így fejezik ki a csapat iránti elismerésüket, szeretetüket."
Angyal Zoltán, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya: "Nagyon örülök ennek a kitüntetésnek, jólesik, hogy ilyen formában is elismerik az ember munkáját, és úgy vélem, ez a tizenkétéves kapitányi munkám megbecsülésének a jele."
Cseh László, háromszoros olimpiai ezüstérmes úszó: "Előbbre léptem a ranglétrán, hiszen négy éve, amikor Athénban bronzérmes voltam, Lovagkeresztet kaptam, most Tisztikeresztre méltattak érdemesnek. Nagyon örülök neki, ez úgy gondolom, hogy nemcsak a három pekingi ezüst elismerése, hanem az elmúlt négy év összegzése is egyben."

Fodor Zoltán, olimpiai ezüstérmes birkózó: "Csodálatos érzés, hogy itt vagyok a Parlamentben, utoljára valamikor gyermekkoromban jártam itt. Egy hónappal ezelőtt nem gondoltam volna, hogy itt lehetek."
Hajdú János, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya: "Nagyszerű dolog ez a kitüntetés, csak azt sajnálom, hogy nem tudom megosztani azokkal - játékosokkal, edzőkkel, klubokkal -, akik hozzásegítettek ehhez az elismeréshez."
Kásás Tamás, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó: "Nagy öröm és megtiszteltetés számomra az újabb kitüntetés. Úgy érzem, ezzel és a megemelt prémiummal azt ismerték el, hogy sporttörténelmet írtunk és valami nagy dolgot vittünk véghez."
Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó: "Sportolóként, tulajdonképpen a szórakoztatóipar részeként hatalmas megtiszteltetésnek tartom ezt az elismerést, hogy nemcsak a vezetők, hanem az emberek, az egész ország szeretete árad felénk ilyen módon is. Ezt kapjuk azokért a sportsikerekért, amelyekre úgy gondolom, nagy szüksége van ennek a kis országnak."
Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya: "Természetesen nagyon örülök a kitüntetésnek. Az élet legnagyobb ajándékának tartom, hogy immár 62 éve azt csinálom, ami a hobbim is: versenyzőként, edzőként, majd szövetségi kapitányként élek az uszodában és együtt az uszodával, s a mostani elismerést úgy tekintem, mint ennek a több mint hat évtizedes munkásságnak a megkoronázása."

Kovács Katalin, kétszeres olimpiai bajnok kajakozó: "Nemcsak hogy örülök a kitüntetésnek, hanem egyenesen büszke vagyok rá. Azt is gondolom, hogy nem kizárólag pekingi olimpiai teljesítményemnek, hanem a mögöttünk hagyott négy esztendő eredményességének is szól ez."
Ludasi Róbert, a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület edzője: "Természetesen minden kitüntetésnek örül az ember, de ilyenkor elgondolkodom, hiszen igazából ez a mi olimpiánk lett volna, ha Kolonics Gyuri még ma is élne. Fantasztikusan mentek korábban az edzéseken, de ez már csak a ha kategória... Millió érzelem kavarog most bennem, hiszen egy hónap alatt kellett egy párost felkészítenem és meg kellett mutatnunk, hogy Koló tragédiája után is meg tudjuk csinálni. Csodálatos érzés volt megélni ezt a harmadik helyet, de azt mondom, bár soha ne kaptam volna kitüntetést, csak Gyuri élne."
Vajda Attila, olimpiai bajnok kenus: "Négy évvel ezelőtt is itt voltam, a helyszín nem változott, csupán az érdemkereszt. Az érzések is hasonlóak bennem, mint akkor, csak most nagyobb a nyüzsgés körülöttem. Nem elégszem meg az egy olimpiai aranyéremmel, négy évem van arra, hogy felkészüljek Londonra, ahol szeretnék még legalább egy aranyat nyerni és a rövidebbik távon is bebizonyítani, hogy én vagyok a legjobb a világon."
Kapcsolódó írások:
- Kedves képek: A reptéri tűzoltók víz diadalívvel köszöntötték a hazatérő olimpikonokat
- A magyar küldöttség 1-8. helyezései
- Zsinórban harmadszor nyerte meg az olimpiát vízilabda csapatunk
- Minden magyar érdekeltségű csapatsportban volt magyar All Star-játékos
- A magyar Himnusztól zengett a pekingi Jingtung uszoda
- Képek: Kovács Kati és Janics Natasa megszerezte a magyarok második aranyát
- Vajda viszi a magyar zászlót a záróünnepélyen
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06