Az úszódressz teszi az embert?

Cseh Laci levelet kapott

Levelet kapott világ- és Európa-bajnok úszónk sportszergyártó-partnerétől, az Arena Internationaltől. Pekingi együttesünk egyik legnagyobb reménysége elsőként a MOB honlapjának mutatta meg az úszódressz-polémia tisztázása érdekében született üzenetet.

2008.05.02 12:36MOB

Mint ismert, ebben az évben eddig 41 világrekord dőlt meg a rövidpályás és normálmedencés versenyeken, ezek túlnyomó többségét az Arena vetélytársa, a Speedo forradalmian új dresszében, a Laser LRX-ben érték el (egészen pontosan 37 csúcsot javítottak meg ebben a szerelésben). 

A forradalmian új úszóruházattal kapcsolatban az olasz cég egyértelművé tette álláspontját: az súlyosan sérti a nemzetközi szövetség (FINA) szabályait, ám a FINA illetékesei az április 12-én rendezett összejövetelen bejelentették, bármilyen sajnálatos is, hogy a szabály szövege nem egyértelmű, már nem fogják visszavonni a Speedo-szerelésnek adott zöld jelzést (a Speedo egyébként a FINA főszponzora…). 

Sokak szerint ezzel a sport szelleme súlyosan sérült, a poliuterán betéteket tartalmazó új szett ugyanis a medencébe hozza a technikai sportágak hátulütőit, azaz ezután nem csak az emberi produkció, de a segédeszközök minősége is számít. 

Persze, nem mindenkinél – legalábbis ez derül ki a levélből. Amelyet egyrészt az Arenában versenyző válogatottak megnyugtatása érdekében írt a cég, jelezve, „mindent elkövetünk annak érdekében, hogy hasonló minőségű, poliuterán betéteket tartalmazó felszereléssel lássuk el csapatainkat, még időben a pekingi játékok rajtja előtt.” 

Másrészt a sportszergyártó leszögezte, immáron egyértelmű: az új szerelés az egyenes testtartással végzett úszásnemekben jelent kizárólag előnyt, azaz gyorson és háton (előbbin pedig a sprintszámokban, azaz 50-től 200 méterig) – pillangón és különösen mellen egyáltalán nem (ezt egyébként a világrekordok is tanúsítják: a 19, 50-es medencében elért csúcsból 11 gyorson, 6 háton született, továbbá volt két vegyesúszó-rekordjavítás is). 

Az Arena szakértői egyenesen odáig mennek, hogy „az új szerelés a másik két úszásnemben egyenesen ront a teljesítményen.” Az olasz társaság közleménye emlékeztet arra, hogy az eindhoveni Európa-bajnokságon a megszerezhető 120 éremből 56-ot (47%) az ő dresszeikben úszók szereztek meg. 

Mindez azt jelenti, hogy Csehnek csak a szerelések miatt talán nem kell tartania fő számában, 400 vegyesen (és talán 200-on sem) a Speedoban induló vetélytársaktól (Michael Phelps a vetélytárs sportszergyártó zászlóvivője), amit kiváló úszónk kérdésünkre is megerősített: „Láttam Lochte-t a rövidpályás világbajnokságon, és nem volt meggyőző, annak ellenére, hogy már az LSR-ben versenyzett.” 

Cseh egyébként sosem szokott az egész testet beborító dresszben úszni, csak „bicikli-nadrágban”, és nem gondolja, hogy ezen a szokásán Pekingben is változtatni fog, függetlenül attól, hogy kívánságra, mint az Arena-elitcsapat tagja, ő is kaphat a poliuterános felszerelésből.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.