A tőként tartják a szemük

A helyi szőlőfajtákban a jövő

A világ borpiaca egyre inkább globalizálódik, ezért a jövő a felfedezésre váró helyi fajtákban van: tíz év múlva fontosabb lesz egy borban az egyedi karakter, mint egyszerűen jónak lenni.

2011.04.22 08:54MTI

Konsztantinosz Lazarakisz, a Balkán egyik legnevesebb borszakértője erről is beszélt a vele készült interjúban.

- Melyik országok sorolhatók a balkáni borrégióhoz?
- Nehéz kérdés... Úgy gondolom, a Románia-Szlovénia tengelytől délre minden ország társadalmi és kulturális szerkezetébe szövődtek balkáni elemek. Egyesek azonban Moldovát és Törökország európai részét is ide számítják.
- Mennyire lehet a Balkánról mint egységes borrégióról beszélni? A közös vagy a megkülönböztető jegyek az erősebbek?
- Az egyetlen közös elem az egyes országok minden egyes borvidékére jellemző komplexitás és egyediség. Erre azonban szükség is van egy olyan világban, amely a borok szempontjából az uniformitás felé tart. Azt hiszem, ez a rétegzettség, ez a komplexitás a régió fő előnye a nemzetközi piacon.
- Mekkora potenciállal rendelkeznek a balkáni borok minőség, illetve ár tekintetében?
- A Balkánon kívül jelenleg rossz kép él a félsziget borairól, és ezt a helyzetet rontják a nyugati vásárlók számára érhetetlen nyelveken íródott borcímkék, ismeretlen szőlőfajták is. Mégsem hiszek abban, hogy járható út lenne alacsony árat kérni csúcsminőségű borokért. Én ezt nem is tanácsolnám, van ugyanis jó néhány újvilági ország, amely ebben sokkal sikeresebb. A minőségi fejlődés lehetőségei mindenesetre óriásiak: Franciaország jelenleg képességeinek legalább 90 százalékát kihasználja, a balkáni országok legfeljebb ennek 50 százalékát. A világpiaccal is el kell fogadtatni, hogy a nagy borokat a balkáni régióban is meg kell fizetni.
- A helyi vagy a világfajtákra érdemes építenie a balkáni termelőknek? Melyek lehetnek a régió felfedezendő kincsei?
- Őszintén hiszem, hogy a jövő a helyi szőlőfajtákban van. Miért hívnánk fel magunkra a fogyasztók figyelmét csak azért, hogy egy újabb chardonnay-t vagy merlot-t ihassanak? A világot most a cabernet-k, merlot-k, sauvignonok uralják. Még a más szőlőkből készült borok is ezekhez igyekeznek hasonlítani, miközben egyes balkáni fajták kihalóban vannak, és örökre elveszhetnek a jövő fogyasztói számára. Hihetetlen kincsekkel rendelkezünk. Csak hogy néhányat említsek, ilyen a rebula, a feteasca neagra (fekete leányka), az assyrtiko, a melnik, a mavrud vagy a xinomavro. Ha az osztrákok elérték, hogy a Grüner Veltliner (zöldveltelini) nevét világszerte megtanulják kiejteni, akkor miért ne sikerülne ugyanez a balkáni borászoknak a saját fajtáikkal?


- Hogyan látja a magyar bortermelés helyzetét a Balkánhoz képest? - Nem állítom, hogy Magyarország vagy a magyar borok szakértője volnék, de az országot és a borait is szeretem. Önök nagyon szerencsések Tokajjal, ez a borvidék ugyanis a világ borarisztokráciájához tartozik, így képes lehet megnyitni az ajtókat a magyar termelők előtt. A borszakmától elvonatkoztatva, mind a görög, mind a magyar népet érzékenyen érinti a gazdasági recesszió, ezért most igen keserves időszakot kell megélnünk. A legjobbakat kívánom mindkét nemzetnek...

A világ talán legmagasabbra értékelt borszakértői címe, a Master of Wine első és máig egyetlen balkáni birtokosa Athénban saját boriskolát vezet, amely Görögországban, Cipruson és tervei szerint rövidesen a Balkán-félsziget több országában is tart WSET-mesterkurzusokat. Számos cég számára végez szakmai tanácsadást, és hazájában borászati újságíróként is ismert. Konsztantinosz Lazarakisz legutóbb márciusban járt Budapesten, mikor a budapesti VinCE2011 boreseményen tartott előadást.

Magyarország borvidékei:


1 Sopron (Soproni borvidék)
2 Nagy-Somló (Nagy-Somlói borvidék)
3 Zala (Zalai borvidék)
4 Balatonfelvidék (Balatonfelvidéki borvidék)
5 Badacsony (Badacsonyi borvidék)
6 Balatonfüred-Csopak (Balatonfüred-Csopaki borvidék)
7 Balatonboglár (Balatonboglári borvidék)
8 Pannonhalma (Pannonhalmai borvidék)
9 Mór (Móri borvidék)
10 Etyek-Buda (Etyek-Budai borvidék)
11 Ászár-Neszmély (Ászár-Neszmélyi borvidék)
12 Tolna (Tolnai borvidék)
13 Szekszárd (Szekszárdi borvidék)
14 Pécs (Pécsi borvidék (Mecsekalja))
15 Villány (Villányi borvidék)
16 Hajós-Baja (Hajós-Bajai borvidék)
17 Kunság (Kunsági borvidék)
18 Csongrád (Csongrádi borvidék)
19 Mátra (Mátrai borvidék)
20 Eger (Egri borvidék)
21 Bükk (Bükki borvidék)
22 Tokaj-Hegyalja (Tokaj-Hegyaljai borvidék)

(Wikipedia)

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.