Apróság, mégis érdemes orvoshoz fordulni!
Női titkok: Kínos probléma a hüvelygomba
Szinte nincs olyan nő, akinek ne lett volna legalább egyszer hüvelygombája az élete során.
2010.12.27 08:00webbeteg.hu
A nők 5 százalékánál pedig visszatérő problémáról beszélhetünk.
Az ember azt gondolná, hogy egy ilyen gyakori betegség esetén mindenki azonnal orvoshoz fordul, hogy minél hamarabb megszabaduljon a gomba kellemetlen tüneteitől.
Az eddigi tapasztalatok viszont nem ezt a feltételezést támasztják alá.
Milyen tünetei lehetnek a hüvelyfertőzésnek?
A hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga megváltozhat - normálisan színtelen, szagtalan, kis mennyiségű - és ennek a váladéknak a maró hatása miatt a szeméremtest kipirosodhat, viszkethet, égő érzés jelentkezhet rajta.
Tényleg ennyire kínos a hüvelygomba?
Annak ellenére, hogy a hüvelygomba a szexuálisan aktív nők 75 százalékát bizonyítottan érinti, a legtöbben otthon próbálják kikezelni.
A gombás fertőzéssel járó tüneteket ugyanis kellemetlenek és senki sem beszél róluk szívesen.
Hozzájárulhat a szégyenérzethez az is, hogy a hüvelyben kialakuló betegségeket sokan hajlamosak a szexuális partnerek magas számával, illetve folyamatos váltogatásával összekötni.
A hüvelygomba tünetei
A hüvelygomba tünetei egyértelműen felismerhetőek és elkülöníthetőek az egyéb hüvelyi fertőzésektől:
* sűrű, fehér, túrószerű hüvelyváladék,
* közepes vagy erős viszketés,
* vérbő, érzékeny nyálkahártya,
* hüvelyi diszkomfortérzés.

Hogyan kapható el?
A felnőttekre jellemző hüvelyflóra savas kémhatású, mely a serdülőkori hormonális változások során alakul ki. A kémhatást a hüvelyben található tejsavbaktériumok okozzák, ezzel biztosítva a kórokozók baktériumoktól, gombáktól való védelmet.
Ha a hüvelyflóra kémhatása valami miatt felborul, védtelenné válik többek között a Candida gombával szemben. Mitől változik a hüvelyflóra?
Milyen tünetek utalhatnak gombás hüvelyfertőzésre ?
A tünetek általában figyelemfelkeltőek, kellemetlenek. A hüvelyváladék mennyisége jelentősen fokozódik, fehéres-sárgás színű, "túrós" jellegű.
Ha a fertőzés hosszabb ideig fennáll, akkor a folyás még bővebb, hígabb, "tejszerű", és a szeméremtesten erős viszketést, égő érzést okoz.
Gombás hüvelyfertőzés
A hüvelyben jellemző kémhatások gyakorlatilag folyamatosan változnak, hiszen más serdülőkorban, fogamzó képes korban, vagy éppen a menopauza ideje alatt.
Már az életkor is elegendő lehet ahhoz, hogy szervezeted ne tudjon a gombás fertőzésekkel szemben védekezni.
Ezen kívül azonban vannak egyéb külső behatások is, mint a fogamzásgátló tabletták, egyes antibiotikumok, a terhesség, a cukorbetegség, vagy egyes anyagcsere-betegségek.
Sőt, még olyan banálisnak tűnő dolgok is felboríthatják a savas kémhatást, mint a nem jól szellőző, műszálas fehérnemű, vagy a túlzásba vitt intim tisztálkodás.