Számos kóros következmény ismert
Elhízás: kevésbé hatékony a fogamzásgátló
Az elhízásnak számos kóros következménye közismert. Kevésbé ismert viszont az a tény, hogy a gyógyszerek hatékonysága hogyan változik meg az elhízott emberek esetében, nehéz feladat elé állítva ezzel mind az orvost, mind a beteget.
2010.11.18 08:00medipress.hu
Meglepő eredményt kapott egy amerikai kutatócsoport, amikor a fogamzásgátló tabletták hatását tesztelték közel 800 résztvevő nő bevonásával 3 éves periódus alatt.
A módszer azon alapult, hogy a rendszeresen fogamzásgátló tablettával védekező nők esetében a különböző testsúlycsoportokban összehasonlították a nem kívánt terhességek számát. Az eredmények szerint a testsúly növekedésével jelentősen emelkedett a nem kívánt teherbe esések száma.
Már 27-es testtömeg index fölött kétszeresére növekedett a terhesség bekövetkezésének esélye a nem elhízott nőkhöz képest. A kutatók azt állapították meg, hogy a megváltozott gyógyszer lebontási mechanizmusok állnak a jelenség hátterében.
Összetett jelenségről van szó. Egyrészt elhízottak esetében emelkedettebb a test metabolikus aktivitása, ennek köszönhetően a gyógyszer gyorsabban kiürül a szervezetből, mielőtt még a célszervekben a maximális hatékonyságot elérné.
Kövérek esetében sokkal fokozottabb a máj lebontó-átalakító tevékenysége, ez is hozzájárul a gyors hatáscsökkenéshez. A harmadik ok a nagy mennyiségű zsírszövetben keresendő, ugyanis itt halmozódik fel a zsíroldékony hatóanyag, így annak koncentrációja a vérben lecsökken.
A három folyamat együttesen azt eredményezi, hogy kevesebb hatóanyag jut el a célszervekhez, és ez a kevesebb hatóanyag is hamarabb lebontásra kerül.

Ez a kóros folyamattal sajnos nemcsak a fogamzásgátló gyógyszerek használatakor kell számolni, hanem egyéb gyógyszerek kapcsán is, kifejezetten a zsíroldékony szerek esetében.
A folyamat ellenkezője jelentkezik fogyás esetében, így nem kontrollált gyors fogyásnál a korábban beállított gyógyszeradag akár túladagolási tüneteket is kiválthat.