A szexuális függőség balladája
The Tiger Lillies-koncert Nan Goldin fotósorozatára a Trafóban
A kortárs fotóművészet egyik legmeghatározóbb alakja, Nan Goldin A szexuális függőség balladája című felkavaró képsorozata kíséri a Tiger Lillies brit kultegyüttes szombati koncertjét a budapesti Trafó - Kortárs Művészetek Házában.
2011.04.12 17:28MTIMartyn Jacques szabad szájú, műfajilag nehezen besorolható zenekara korábban többször járt a Sziget fesztiválon, illetve a Trafóban, szombati koncertjük azonban különbözik minden eddigi budapesti fellépésüktől: az est apropója ezúttal a világhírű amerikai fotós, Nan Goldin felkavaró fotósorozata.
Nan Goldin több mint három évtizede tört be a köztudatba azzal, hogy elkezdte megszállottan dokumentálni a környezetében élő embereket és saját barátait, akik a New York-i posztpunk, új hullám és a homoszexuális, valamint transzvesztita szubkultúra tagjai voltak - idézi fel a budapesti koncert ajánlója.
Eddigi pályafutása során a művésznő a világ legnagyobb és legrangosabb kiállítóhelyein állított ki, például a párizsi Pompidou Központban, a New York-i Whitney Museumban, a stockholmi Moderna Museetben, a berlini Neue Nationalgalerie-ben, az amsterdami Stedelijk Múzeumban vagy a madridi Reina Sofia Múzeumban. Goldin művészetének sajátossága a snapshot formátumra épülő, nagyon intim képi világ, az olykor elmosódó képekből álló formanyelv, amely elsősorban annak köszönhető, hogy nem használ mesterséges megvilágítást, csakis természetes fényekkel dolgozik. Fotóit gyakran slideshow formájában mutatja be, legújabb művei pedig már sajátos mozgókép formátumú kísérletekként is értelmezhetők.
A szexuális szabadságról készített önfeledt fotói hamar a kiszolgáltatottság és a függőség, valamint az AIDS terjedésének dokumentációivá váltak, hiszen képeinek szereplői többségében meghaltak kábítószer-túladagolásban vagy HIV fertőzésben az 1990-es években. Goldin felvételeinek gyakori témái tükörbe néző nők, transzvesztiták, szexuális aktusok, az erőszak és a droghasználat.
Ezek játszanak főszerepet talán legismertebb és legnépszerűbb The Ballad of Sexual Dependency (A szexuális függőség balladája) című sorozatában is, amelynek fotóit 1979-től 1986-ig készítette.
A Tiger Lillies ehhez a képsorozathoz új dalokat írt, amelyeket szombati koncertjük előtt csak két alkalommal adtak elő. A brit zenekar világa és Nan Goldin fotói tökéletes egységet alkotnak, talán mert a Tiger Lillies énekese, Martyn Jacques fiatalkorában a londoni Soho közepén egy nyilvánosház felett lakott kiszolgáltatott, nehéz sorsú emberekkel, és a nagyvárosi élet bohémjaival körülvéve.
Hét éven keresztül képezte magát operaénekesnek, azon belül is a "kasztrált" stílust sajátította el; ezt a különös hangot hallhatja a Tiger Lillies közönsége is.
A szombat esti koncert előtt Nan Goldinnal Pfisztner Gábor szakújságíró, kritikus beszélget a Trafó Kávézóban. A Nan Goldin-fotósorozatnak szentelt est után a Tiger Lillies vasárnap is fellép a Trafó nagytermében: akkor saját lemezeik anyagából és legfrissebb dalaikból adnak válogatást.