Eldőlt a színház sorsa?

Nyilvános üzleti tervet készít a József Attila Színház

Várnak mindenkit, aki szeret tervezni, aki szereti a József Attila Színházat, akit érdekelnek a pénzügyek, aki éppen most akar színházat alapítani.

2011.02.03 13:00MTI

Egyedülálló kezdeményezéssel teszi átláthatóvá gazdálkodását a budapesti József Attila Színház: Nyitott gazdálkodás című programsorozatán nyilvánosan készítik el a 2011-es év üzleti tervét.

Az első találkozón, szerda délután mintegy húsz fő vett részt, köztük a színház dolgozói. színház, nézőtér.

"Húsz éve tanítok egyetemeken, főiskolákon, a többi között az üzleti terv készítését is. Ráadásul legutóbb, amikor a Színház és Film Intézetből érkeztek hozzám tanítványok, odaültettem őket magam mellé, hogy konkrét számokkal tudjam megmutatni a színház gazdálkodását. Nagyon jól sikerült az óra" - árulta el Venczel Sándor menedzserigazgató, honnan jött az ötlet a programsorozathoz.

Mint fogalmazott, az üvegzsebtörvény által előírtakat szeretnék túlteljesíteni.

"Közösségi színház vagyunk, ezért igyekszünk a közönség számára teljes átláthatóságot biztosítani. Minden olyan üzleti információt nyilvánossá teszünk, amely nem sért személyiségi jogokat vagy üzleti titkot"
- fogalmazott az igazgató.

A tervek szerint a 2011-es üzleti terv a jövő heti találkozón már elkészül.

"Várunk mindenkit, aki szeret tervezni, aki szereti a József Attila Színházat, akit érdekelnek a pénzügyek, aki éppen most akar színházat alapítani, de azt is, aki egyszerűen csak kíváncsi arra, hogyan folyik egy színház üzleti tervének elkészítése" - fogalmazott Venczel Sándor a meghívóban.

Az igazgató szerint a színházi körökben normális, hogy a folyó év elején készül el az üzleti terv.

"Addig nem lehet tervezni, míg nem tudjuk, mennyi állami támogatásban részesül a színház. Egyelőre csak reménykedünk, hogy megmarad a színház és a társulat is, és hogy egy normális üzleti tervvel tudunk működni tovább" - tette hozzá, utalva arra, hogy nemcsak jelentős elvonásokról jelentek meg cikkek a múlt héten, de a színház megszűnésének a híre is felreppent.

Az első találkozón olyan adatokat ismerhettek meg az érdeklődők, mint hogy miként kell kalkulálni egy színházi év költségeit, milyen támogatásokban, adományokban részesül a színház, és hogy milyen jegybevétel várható.

Az igazgató a 2011-es évben mintegy kétszáz millió forint állami támogatásra számít, igaz, mint fogalmazott, elhangzottak ennél sokkal kevésbé bíztató adatok is.

Szerdán a programon megjelent közönséget, köztük a színház különböző részlegeinek vezetőit bevonva készült el az üzleti terv első fele.

A találkozón kiderült, hogy a teátrum körülbelül 258 millió forint jegybevétellel kalkulálhat, és megvan már az üzleti partner is a színházi törvény által megengedett úgynevezett 80 százalékos adományra is.

Az Ikrek a József Attilában

A tervek szerint így újabb 140 millió forint érkezhet a teátrum számlájára. Körülbelül 11,7 millió forint származhat a ruhatári bevételekből, a helyiségek, jelmezek bérbeadásából.

Az igazgató úgy kalkulált, hogy körülbelül 635 millió forintból gazdálkodhat a József Attila Színház a 2011-es évben. A találkozón elhangzott, hogy a színházban dolgozó művészek bére a minimálbér és 150 ezer forint körül mozog, ez egészül ki a fellépti díjakkal.

A műszak esetében a legkisebb fizetés a minimálbér, a legmagasabb 225 ezer forint, amit a túlóra- és szabadságmegváltással egészíthetnek ki a dolgozók, a számítások szerint mintegy 45-65 ezer forinttal. A nettó alapbérek körülbelül 180 millió forintba kerülnek évente, az adók, járulékok körülbelül 132 milliót visznek el.

A József Attila Színház évi négy bemutatójának produkciós kiadásaira tíz-tíz milliót szánnak.

Mint a találkozó végén kiderült, a jövő héten pontosítják a bérekre fordítandó összegeket, valamint ismertetik a színház üzemeltetésének költségeit is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.