"Az egész világon a klasszikus zene ünnepe"
Ünnepi koncert a Liszt-emlékév és a magyar EU-elnökség alkalmából Bécsben
Ünnepi koncert jelezte a Liszt Ferenc-emlékév és a 2011. első félévi magyar európai uniós elnökség kezdetét a bécsi Szent István székesegyházban szombaton este, a Liszt-év budapesti megnyitójával egy időben.
2011.01.23 08:35MTILiszt Ferenc Krisztus oratóriumát a pécsi Pannon Filharmonikusok, a Magyar Rádió Énekkara és a Honvéd Férfikar szólaltatta meg, Peskó Zoltán vezényletével. Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója "nem csak Magyarországon, de az egész világon a klasszikus zene különleges ünnepe" - mondta köszöntőjében Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter.
A romantika korának nagy zeneszerzőjét méltatva többek között kiemelte, hogy Liszt, aki Bécsben, Weimarban, Pesten és Rómában egyaránt otthon érezte magát, "európai polgár, ugyanakkor egy igazi magyar volt, és ebben a tekintetben is a példaképünk lehet".
A bécsi magyar nagykövetség és a Collegium Hungaricum közös rendezvényén megteltek a gótikus székesegyház padsorai. A vendégek között jelen volt Fritz Neugebauer az osztrák parlament alelnöke, Szalay-Bobronitzky Vince bécsi magyar nagykövet, Molnár György a bécsi magyar EBESZ-képviselet vezetője, Csuday Balázs ENSZ-nagykövet, Méhes Márton a bécsi magyar kulturális intézet igazgatója és a köztársasági elnök képviseletében Kiss Antal nemzetpolitikai főtanácsadó.
Az EU-elnökséget és a Liszt-évet felvezető koncertek helyszíne volt az elmúlt hetekben több más külföldi nagyváros, így például Párizs, Berlin és London is.
A bécsi koncert egyúttal a Kultúrfolyam (Kulturfluss) elnevezésű bécsi magyar programsorozat része is.
Liszt Ferenc születésének 200. évfordulójáról Magyarországon és szülőhelyén, a ma Ausztriában található Doborjánban (Raiding) egyaránt gazdag, egész éves programsorozattal emlékeznek meg. A Krisztus oratórium, az életmű kiemelkedő alkotása hangzott el pénteken este, a Pannon Filharmonikusok budapesti koncertjén is, a magyarországi Liszt-év egyik bevezető koncertjeként.
A hivatalos megnyitót a magyar kultúra napján, szombaton tartották a Művészetek Palotájában.

Megkezdődött a magyarországi Liszt-év
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar ünnepi hangversenyével szombaton este megkezdődtek a magyarországi Liszt-év eseményei a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében.
Az év védnöke, Schmitt Pál köztársasági elnök köszöntötte a koncert előtt a közönséget.
"A magyar kultúra, a Himnusz születése napján nincs annál méltóbb alkalom, mint Liszt Ferenc páratlan géniuszával ünnepelni" - hangsúlyozta a köztársasági elnök. A zeneszerző születésének 200. évfordulója ugyanakkor arra is lehetőséget ad, hogy a nagyvilágban és itthon jobban megismerjék életművét - emelte ki. A koncerten elhangzó három mű Liszt sokoldalúságát, a virtuóz zongoraművészt, az újító alkotót, az iskolateremtő egyéniséget is bemutatja. A köztársasági elnök felidézte egy hamburgi Liszt-hangverseny emlékét, amelyen ott ült a jeles dán író, Hans Christian Andersen, aki - Schmitt Pál szavai szerint - pontosan érzékelte azt az áramütésszerű hatást, amelyet Liszt Ferenc gyakorolt a közönségére.
Gróf Zichy Géza, aki Liszt Ferenc tanítványa, barátja volt, a következőképpen írt mesteréről - emlékeztetett rá Schmitt Pál: "Magyar volt szívében, a zene iránti szeretetében német, a maga külső mivoltában és irodalmi kultúrájában francia, arisztokratikus felfogásában angol, a képzőművészetek iránti rajongásában olasz. Minden volt, ami egy ember lehet: egy egész világ kicsiben."
"Liszt magyarnak született - hangsúlyozta a köztársasági elnök - a hazafiság érzése egész lényét áthatotta, de ez nem akadályozta meg abban, hogy európai legyen.
" Magyarország európai uniós soros elnöksége nagyszerű alkalom arra, hogy a Liszt életmű segítségével jobban megismertessék a művészek a magyar kultúrát szerte a kontinensen, Madridtól Bécsig és Brüsszeltől Rómáig.
"Tanúja voltám Madridban és Londonban parázsló hangulatú esteknek. Az UNESCO pedig a legnagyobb személyiségek előtt tisztelgő 2011-es programjába beemelte Liszt-évet. Nem ünnepelünk tehát egyedül, velünk van az emlékezésben az egész művelt világ" - fogalmazott a köztársasági elnök. "Liszt nyelvén, a zene különleges nyelvén könnyen, érthetően és szépen szólhatunk az egyetértésről, a barátságról, a szerelemtől" - vélte Schmitt Pál.