Szőke András filmje április 10-től a mozikban
Bakkermann - Taliándörögdről a Rekordok könyvébe
Mi történik, hogyha egy pék kitalálja, hogy megsüti a világ legnagyobb kenyerét? Ha a több mint százezres nézőszámot produkáló Hasutasok rendezőjének filmjéről van szó, akkor garantáltan sajátos humort, érdekes karaktereket és a Szőke András filmekből már jól ismert szereplőgárdát, akiknek jelenléte biztos garancia a felhőtlen szórakozásra.
2008.03.18 19:53redlemon
A film készítői két célt tűztek ki maguk elé. Az egyik a szórakoztatás, amelyet a maguk sajátos stílusában most is remekül teljesítenek. A másik fontos cél az volt, hogy legalapvetőbb élelmiszerünknek, a kenyérnek megmutassák azt a jelentéstöbbletét is, amelyet évszázadokon keresztül magában hordozott, és sajnos mára már nagyrészt feledésbe merült. A kenyeret, amely maga az élet, az újrakezdés, a termékenység, az alkotóerő, amely az otthon és a család szimbólumaként jelenik meg.
A kenyér, amely összekovácsolja a közösségeket, közös munkára sarkall. És végül a kenyér lesz az, amely összehozza a film két szerelmesét, Kiskovászt és Tündikét, a fiatal tanítónőt. A film szereplői nem sebezhetetlen hősök, nem csodatévő mágusok, hanem hétköznapi emberek. Ők az élet rögös útjain csetlő-botló kisemberekként sokszor megcsúsznak, néha pofára is esnek, de mindannyiszor feltápászkodnak, és újra elindulnak a számukra kijelölt ösvényen.

Ezek a bukások és botladozások azonban - Szőkéhez és Badárhoz méltó módon – bővérű humorral fűszerezett történetet biztosítanak, a néző számára számtalan komikus jelenettel. A szereplők mindannyian érdekes és egyedi karakterek, beszédes nevekkel.
A már említett Kiskovász, és iszákos segédje Csöröge, Suzumi, az egykori autógyári munkás, aki hazaköltözött, Multiplex, a kissé sérült egykori mozigépész, Kövesi, a polgármester, Szmöre, a pernyehuszár, az egykori önkéntes tűzoltóparancsnok, vagy éppen Tanár úr, a nyugdíjas iskolaigazgató.
A történetből természetesen kihagyhatatlanok a nők, akiken minden múlik. Ilyen Gyöngyi néni, Kiskovász anyja és Tündike, a munkanélküli tanítónő, illetve az elmaradhatatlan karakter, a helyi szexszimbólum, Irénke, a kocsmárosnő. Ezek a figurák már önmagukban is hordozzák a humor lehetőségét, de a világ legnagyobb kenyerének megsütését bemutató jelenetek kavalkádja még inkább táptalajt biztosít a nevetésnek.

A rendező nem hazudtolta meg magát, hiszen a Tündérdomb, a Helyfoglalás – avagy a Mogyorók bejövetele, vagy éppen a Hasutasok című filmekből már jól ismert helyszínen, Taliándörögdön zajlott a forgatás, ahol a helyiek mindig szívesen vállalkoznak a statisztaszerepekre.
A filmben a már jól ismert Szőke féle alkotógárda mellett feltűnnek a Godot Dumaszínház tagjai, illetve a Bon-bon zenekar is, akik már nem először adnak elő főcímzenét, hiszen nekik köszönhetjük a Valami Amerika című film nagysikerű betétdalát is.

Csöröge Pista, a pék segédje Szőke András