A kultúra nagykövete
Monográfia a sanghaji magyar építészről
Máig a magyar kultúra legsikeresebb nagykövetének számít a Távol-Keleten Hudec László építész, aki itthon és Sanghajban egyaránt maradandót alkotott várostervezői és építészeti munkásságával.
2010.09.29 11:15MTIMinden eddiginél részletesebb monográfiát jelentet meg a Sanghaj városképét máig meghatározó magyar építészről, Hudec Lászlóról a Holnap Kiadó; Luca Poncellini és Csejdy Júlia több mint 170 oldalas munkája szerdától kapható a könyvesboltokban.
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár emlékeztetett: az 1893-ban Besztercebányán született Hudec László máig a magyar kultúra egyik legsikeresebb nagykövetének számít a Távol-Keleten; az általa tervezett több mint hatvan sanghaji épületet a helyiek imponáló gondossággal tartják karban.
A világhírű, de Magyarországon még kevéssé ismert építész örökségének megőrzéséért a magyar állam is mindent meg kíván tenni - közölte az államtitkár, hozzáfűzve: nemrég konzultált kínai illetékesekkel egy közös Hudec-film elkésztéséről.

Mint Kao Csia-ming, a Sanghaji Építész Szövetség alelnöke kiemelte, az életművét szinte kizárólag a távol-keleti metropoliszban megalkotó mérnököt az úgynevezett sanghaji stílus megalapítójaként tartják számon.
"Hudec magyar építész, de mi sanghaji építészként gondolunk rá" - fogalmazott.
A kínai szakember kitért arra is, hogy Hudec László egyik leghíresebb alkotása, a Park Hotel több mint ötven évig a város legmagasabb épületének számított, és ma is Sanghaj egyik szimbóluma.
Mint Gerle János, a Holnap Kiadó sorozatszerkesztője elmondta, a Hudec-monográfia Az építészet mesterei című sorozat tizenharmadik kötete, de az első, amelyet angolul is megjelentettek. A könyv alapja egy torinói építészettörténész, Luca Poncellini doktori disszertációja volt, ezt egészítették ki Csejdy Júlia kutatásai.
Hudec László kiállítás A szerzők beszámolója szerint Luca Poncellini a hudeci életművet nyomon követve a világ számos pontját bejárta, míg a magyar művészettörténész a családi archívumban kutatva számos dokumentummal, levélrészlettel, életrajzi adattal árnyalta az összképet.
A több száz archív és mai fotóval, illetve tervrajzzal illusztrált kötetet Hudec munkáinak áttekintő jegyzéke egészíti ki.
Csejdy Virág a 2008-as sanghaji Hudec-kiállításra készített Hudec Interaktív Tudástárat ismertette a kötetbemutató közönségével.
Mint a részben a http://www.hudecproject.com/hu/ internetes oldalon is megtalálható, számos filmet, fényképet és egyéb dokumentumot is tartalmazó gyűjteményről elmondta, az a készítők reményei szerint a Magyar Építőművészek Szövetsége székházában állandóan megtekinthető lesz.

A monográfia aktualitását mi sem bionyítja jobban, mint a tény, hogy Magyarország és Kína között minden eddiginél szorosabb együttműködés ígérkezik építészeti szempontból.
Kulturális alapon indulhat meg a magyar és kínai építészek közötti együttműködés - összegezték tapasztalataikat magyar és kínai építészszervezetek vezetői keddi budapesti sajtótájékoztatójukon, melynek során a napokban Magyarországon tartózkodó sanghaji építészdelegáció tapasztalatairól is beszámoltak.
Mint Kálmán Ernő, a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) elnöke felidézte, augusztus 30. és szeptember 6. között 13 fős magyar építészdelegáció tett látogatást Sanghajban, új szakmai és befektetői kapcsolatok kiépítése céljából.
A két ország szakemberei egy mintegy hatvanfős kínai-magyar építészeti konferenciát is tartottak, amelyen részt vettek a kínai és a sanghaji építész szövetség elnökei is.
A találkozón megállapodás született arról, hogy Magyarország évente 10 kínai építészhallgatót fogad, míg a kínai építészszervezetek segítik magyar szakemberek és irodák megjelenését a dinamikusan fejlődő távol-keleti országban - számolt be a látogatás eredményeiről a MÉSZ elnöke. Kao Csia-ming (Cao Jiaming), a szeptember 26. és 29. között Magyarországon tartózkodó, ötfős sanghaji építészdelegáció vezetője elmondta, a magyar kollégák látogatása komoly figyelmet keltett Sanghajban, részben azért, mert a neves magyar építész, Hudec László a városban több mint 60 épületet tervezett, köztük a település egyik jelképének számító Park Hotelt.
Sanghaj a kilencvenes évektől lendületes fejlődésnek indult, jelenleg is rengeteg külföldi tervező dolgozik Kína legnagyobb városában. Az 1600 tagot tömörítő helyi építészszövetség alelnöke, Kao Csia-ming azonban hangsúlyozta: a sanghajiak egyre nagyobb figyelmet szentelnek műemlék épületeik védelmének, és ebben a munkában a magyar szakemberek tapasztalatára is számítanak.