Nyolcezer kagylóból és gyöngykölesszemből szőtték

Igazi ritkaság! Egy szemfedőben gyönyörködik a világ!

Nyolcezer kagylóból és gyöngykölesszemből "szőtték" azt a "szemfedőt", amelyet 1600 évvel ezelőtt egy magas rangú maja személyiség sírjába helyeztek Calakmul (Kalakmul) ősi városában.

2010.08.03 16:15MTI

A kagylókból és a növényi szemekből álló leletet, amelyet 1998-ban fedeztek fel, most kétéves munkával rekonstruálták, és augusztus 12-től kezdődően lesz látható az öt maja uralkodó sírmellékleteit bemutató kiállításon a Mexikói Nemzeti Antropológiai Múzeumban - olvasható az Art Daily című honlapon.

Az aprócska "szemfedőt" valamikor Kr.u. 375 és 450 között helyezték egy fontos maja személyiség sírjába, aki mellé számtalan kerámia- és jádetárgyat tettek útravalóul.

Az egykori mesterek 6630 gyöngykölesszemet (Lithospermum), valamint öt különféle kagylófaj 1648 faragott darabját varrták az azóta elporladt textíliára vagy bőrre.

A magvak és a kagylófajok azonosítását a Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézetben (INAH) végezték, ahogy az INAH szakemberei rekonstruálták a "szemfedőt" is.

"Legnagyobb meglepetésünkre ez a maják univerzumának három szintjét - az eget, a Földet és az alvilágot jeleníti meg, amelyek egy központi tengelyre, a világfára vannak felfűzve" - magyarázta Sofia Martinez del Campo Lanz restaurátor.

Ismertetése szerint a magvakból csak a kemény burok maradt meg, a gyöngykölesszemek puha belsejét hőkezeléssel távolították el valamilyen módon, erről tanúskodnak az égésnyomok.

A "mennyei" részt 13 datolyacsigahéjjal (az olividae családba tartozó tengeri csiganem) jelenítették meg. A földi szintet olyan kagylókból rakták ki, amelyek mindmáig megőrizték vörös színük maradékát. A majáknál a vörös szín a vért és termékenységet jelenítette meg.

"A vörös kagylók a Föld szintjén a talajt megtermékenyítő rituális vérontást jelképezik" - emelte ki a restaurátor. A "szemfedő" központi részét négyszögbe rendezett, datolyacsigahéjakból faragott arcok és koponyák foglalják el, amelyek a szakértő szerint istenségek és a természetfeletti erőket jelenítik meg. Ezeket nagyobb kagylók veszik körbe, amelyek az alvilág folyóját szimbolizálják. "

A lelet rekonstruálása nem csupán a maja művészet rendkívül érdekes darabjának a megmentését jelenti, hanem segít megismerni azt is, hogy milyen kultikus szerepe lehetett" - hangsúlyozta Lanz, aki szerint a "szemfedő"az egykori maja notabilitást volt hivatott eligazítani az e világból a túlvilágra tartó útján".

Calakmul (a két közeli piramis városa) a valaha volt legnagyobb maja városok egyike, a mexikói Campeche államban, a guatemalai határtól 20 kilométerre található.

Becslések szerint ötvenezren lakhatták magát a várost, amelynek fennhatósága akár 150 kilométeres távolságra is kiterjedt. Calakmul központi része 2 négyzetkilométer, de a teljes terület, melyet főként sűrűn épített lakóépületek borítanak, közel 20 négyzetkilométer.

Eddig 6750 ókori építményt azonosítottak Calakmulban, melyek közül a legnagyobb az 55 méter magas nagy piramis. Az épületek döntő része még feltáratlan.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.