Nem tudják befejezni a mozifilmet
Tüskevár: 35 millió kellene
Az eladósodott Magyar Mozgókép Közalapítványtól nem várhat segítséget a Csongrádon forgatott Tüskevár című mozifilm, rendezője az új kultúrpolitikában bízik.
2010.06.22 11:21delmagyar.hu
Kiterjedt levelezést folytat Balogh György, hogy végre befejezhesse öt éve Csongrádon leforgatott filmjét, a Tüskevárt. A produkció lezárásához továbbra is 35 millió forintra lenne szükség, arra azonban szinte esély sincs, hogy a filmkultúra finanszírozását végző Magyar Mozgókép Közalapítványtól (MMK) jelentős összeget kapjon a Fekete István remekművéből készült mozi.
A szervezet ugyanis óriási adósságot halmozott föl: a múlt év végén 6,5 milliárd forint volt a banki hiteltartozása a jelenleg 5,2 milliárdos éves állami támogatást élvező közalapítványnak.
Az MMK új elnöke, Kőrösi Zoltán ráadásul nemrégiben arról nyilatkozott a befejezetlen alkotások kapcsán – így a Tüskevárról is –, hogy fogalma sincs, mi a helyzet ezekkel a filmekkel. Az értékeiket és a hátrányaikat sem ismeri. Kőrösi szerint a közalapítvány feladata nem a problémamegoldás, hanem a stratégia kialakítása.
– Nincsenek reményeim a Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal kapcsolatban, ugyanakkor bizakodó vagyok, hogy az új kultúrpolitika támogatni fogja a Tüskevárt – fogalmazott lapunknak a csongrádi rendező, aki nem attól tart, hogy milyen lesz a fogadtatás a mozikban, hanem attól, hogy hogyan kerül a vászonra a film. Négy célcsoportnak tartottak tesztvetítést: a tanítók, a tanárok, az alsó tagozatos diákok és az általános közönség átlagos tetszési indexe 4,25 volt az 5-ös skálán.
Balogh szerint az is nehezíti a dolgát, hogy nincs igazi producere a Tüskevárnak, az ifjúsági kalandfilm pedig egy olyan kategória, amely az elmúlt évtizedben nemigen kapott bizonyítási lehetőséget, pedig kíváncsiak rá az emberek. Egy videomegosztó portálra 2008 szeptemberében egy 4 perces előzetest tettek föl az alkotók, azóta 18 ezer 405-en nézték meg.
A weboldalon eddig 70-en véleményezték, a többség az egykori televíziós filmsorozattal állítja szembe a látottakat. Ennyi kritika a letöltők számához képest elenyésző – véli a rendező, aki szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a mai tinédzserek közül egyre többen egyáltalán nem ismerik a Tüskevár fekete-fehér változatát.