Aranypálmára hajt a Chongqing Blues
Az ázsiai filmek újabb cannes-i rohama
Az ázsiai filmek idén is látványosan képviseltetik magukat Cannes-ban, a hivatalos válogatásnak csaknem harmadát adják. Az Aranypálmáért versenyző 19 film közül öt az ázsiai, csütörtökön már megtartották a kínai Vang Hsziao-suaj (Wang Xiaoshuai) Chongqing Blues (Csungking blues) című mozijának vetítését, pénteken pedig az egyik dél-koreai versenyfilmet mutatták be.
2010.05.15 11:28MTIA legjelentősebb nemzetközi filmfesztiválon már tavaly is jól szerepeltek a távol-keleti produkciók. A rendezés díját a Fülöp-szigeteki Brillante Mendoza kapta meg, akinek Kinatay (Mészárlás) című alkotása egy bűnöző rendőrök által elkövetett gyilkosságról szólt. Kína az Örök tavasz című film forgatókönyvéért, Dél-Korea pedig Pak Csan Vuk Szomjúság című filmjéért kapott díjat.
Idén Dél-Korea két filmmel tért vissza, az egyik a The Housemaid (A cselédlány), a másik a Poetry (Költészet) című film, az előbbi rendezője Im Szangszo, az utóbbié Li Csang Dung. A japán Kitano Takesi Outrage (Gyalázat) című filmjével van jelen. Thaiföld ritkább vendég, ezúttal azonban Apidzsatpong Viraszethakul érdekes című mozija a Long Boonmee raluek chat (Bunme bácsi felidézi régi életeit) című is bekerült a hivatalos mezőnybe.
E komoly ázsiai jelenlét ellenére a Film Business Asia nevű cég társalapítója, Patrick Frater úgy véli, hogy az ázsiai film nem kapja meg az őt megillető elismerést a világon. "Igen sok nagyszerű ázsiai film nem jut túl a regionális vagy a hazai határokon, például általában lebecsülik a mai indiai filmek változatosságát."
Kínában is igen sok erőteljes film születik, de a média nem foglalkozik megfelelően velük, vagy nem kapnak elég kereskedelmi lehetőséget.
Ez finanszírozásuk és forgalmazásuk módszereivel magyarázható - pedig az ázsiai országban a hatóságok közlése szerint minden nap megnyílik egy új mozi, a bevételük pedig tavaly 44 százalékkal ugrott meg az előző évhez képest, elérve a 6,2 milliárd jüant (csaknem 200 milliárd forint). Igaz, Hollywood új szuperprodukciója, Az Avatar Kínában is megdöntött mindenfajta rekordot, de több kínai film is nagy sikert aratott. Közéjük tartozik a The Founding of a Republic (Egy köztársaság megalapítása) című, a Kínai Népköztársaság születését ábrázoló alkotás.
A nagy történelmi filmben számos kínai filmsztár szerepel, köztük Jackie Chan és Csang Ce-ji (Zhang Ziyi), és több mint 400 millió jüan bevételt hozott. A kínai hatóságok évente csak 20 külföldi film országos forgalmazását engedélyezik, ezzel segítik a hazai filmgyártást.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06