Cenzúra "fentről"!
Romlott a sajtószabadság 2009-ben
Világszerte tovább romlott a sajtószabadság helyzete 2009-ben - mutat rá a Freedom House legújabb, csütörtökön közzétett jelentése.
2010.04.29 10:20MTIA legérzékelhetőbben Fekete-Afrikában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten - azon belül is Iránban, elsősorban a tavaly júniusi vitatott elnökválasztással kapcsolatos események miatt - rosszabbodott a helyzet.
Az amerikai szervezet értékelése szerint tavaly Fehéroroszország, Mianmar (Burma), Kuba, Egyenlítői Guinea, Eritrea, Irán, Líbia, Észak-Korea, Türkmenisztán és Üzbegisztán kapta a legrosszabb besorolást a sajtószabadság szempontjából.
Ezekben az országokban "független sajtó alig képes működni, vagy egyáltalán nem létezik. A média az uralkodó rezsim szócsövének tekinthető.
Az állampolgároknak szinte egyáltalán nincs lehetőségük pártatlan információkhoz jutni, és a hatalom a hivatalos sajtó hangjától való eltérést börtönbüntetésekkel, kínzással és az elnyomás különböző egyéb eszközeivel fojtja el" - állapította meg a Freedom House.
A szervezet szerint Oroszország 2009-ben is "a legelnyomóbb és a sajtó munkatársai számára legveszélyesebb" országok közé tartozott. Nyugat-Európában egyedül Olaszország kapott "részben szabad" minősítést "a sajtó koncentráltsága és a közszolgálati médiában tapasztalható állami befolyás" miatt.
Latin-Amerikában a sajtószabadság legszembeszökőbb hanyatlását Mexikóban és Hondurasban tapasztalta a Freedom House.
Romlott a helyzet Ecuadorban, Nicaraguában és Venezuelában is. Izrael azon ritka kivételek közé tartozik, ahol javult a sajtószabadság helyzete: a zsidó állam ismét "szabad" minősítést kapott a szervezettől, miután feloldotta a 2008 végén a Gázai övezet ellen indított hadjárat után bevezetett korlátozásokat.
Szintén pozitív fejleményekről számolt be a Freedom House megfigyelői Indonéziában és Indiában is. Nem javult viszont a sajtó helyzete Kínában.