A Manderley-ház asszonya musical
Rebecca - az Operettsszínházban
Az Elisabeth és a Mozart! című sikermusicalek szerzőpárosa, a magyar származású, Grammy-díjas komponista, Sylvester Lévay és a szövegíró Michael Kunze újabb nagyszabású vállalkozása Bécs, Japán és Helsinki után, a Broadway előtt a Budapesti Operettszínházban!
2010.02.12 17:33ma.huAz utóbbi idők egyik legsikeresebb drámai musicalje a New York-i előtt a Pesti Broadway-n. Sylvester Lévay és Michael Kunze igazi sikerszerző-páros, bizonyíték rá az Elisabeth (premier: 1996 – rendező: KERO®) és a Mozart! (premier: 2003 – rendező: KERO®). Mindkét musical több száz előadást ért már meg a Budapesti Operettszínházban, s a mai napig telt házak előtt játssza őket a teátrum, mely – híven önmagához – a történelmi musicalek után most egy irodalmi alapú művet tűz műsorra.
Régi terve vált valóra a Kunze-Lévay párosnak, amikor du Maurier izgalmas, már-már krimiszerű regényét zenés színpadra vihették. Érdekesség, hogy a rejtélyes meséből a librettót eredetileg angolul írta Michael Kunze, amelynek premierjére végül a Vereinigte Bühnen Wien produkciójában németül került sor Bécsben – s ezzel a Raimund Theaterben egy sikerszéria indult el.
Az első idegen nyelvű bemutatót Japánban tartották, majd Finnországban, Helsinkiben is színpadra került a mű. A Rebecca várhatóan 2011-ben jut el a Broadway-re, s több más európai városba is.
A nagyszabású magyarországi premierre a Budapesti Tavaszi Fesztiválon 2010. március 19-én kerül sor. A Budapesti Operettszínház meghallgatás során választotta ki sztárjai közül a legalkamasabbakat a musical szerepeire.
A Rebecca női főszerepében tér vissza a színpadra Szinetár Dóra, aki Vágó Zsuzsival felváltva játssza „Én” karakterét. Partnerük Maxim de Winterként Bereczki Zoltán és Szabó P. Szilveszter. Látható lesz még a produkcióban Jack Fawellként Mészáros Árpád Zsolt és Bálint Ádám, Mrs. Van Hopperként Szulák Andrea, Náray Erika és Felföldi Anikó, Frank Crawley-ként Földes Tamás és Pálfalvy Attila, valamint a démoni házvezetőnő, Mrs. Danvers szerepében Janza Kata, Polyák Lilla és Nádasi Veronika. További szereplők: Füredi Nikolett, Pirgel Dávid, Sánta László, Jantyik Csaba, Dézsy Szabó Gábor, Marik Péter, Oláh Tibor, Csuha Lajos, Péter Richard, Arányi Adrienn.
Lévay Szilveszter nagy ívű zenéjéhez a verseket Müller Péter Sziámi fordította. A díszleteket Horesnyi Balázs, a jelmezeket Velich Rita, a koreográfiát Tihanyi Ákos tervezi. A zenei vezető Makláry László. A szerzőpáros eddigi musicaljeinek magyarországi sikerre vivője, KERO® ezúttal mint a színház művészeti vezetője működik közre, a Rebecca rendezője Béres Attila, a Budapesti Operettszínház főrendezője, a Menyasszonytánc, az Ibusár, A víg özvegy és a Vesztegzár a Grand Hotelben színpadra állítója.
A történet
Lévay-Kunze musicalje tökéletesen visszaadja a nagysikerű regényből és az Oscar-díjas filmből megismert történetet, melyet a főszereplő naiv fiatal nő, „Én” elmesélésében ismerhetünk meg, aki egy Côte d’Azur–i szállodában megismerkedik Lord Maxim de Winterrel, akinek felesége, Rebecca rejtélyes módon vesztette életét. Gyors udvarlás után ő lesz a második Mrs. De Winter, és férjével annak vidéki otthonába, a legendás Manderley-be költözik. Mely az első pillanattól rideg és barátságtalan Én számára.
Ráadásul nyomasztóan nehezedik rá az első Mrs. de Winter emléke, aki a ház minden tárgyában, szegletében, főképp Mrs. Danvers, a házvezetőnő minden gondolatában folyamatosan jelen van. Az új úrnő úgy érzi, hogy Mrs. Danvers minden lépését figyeli, és állandó gyanakvással, rosszindulattal veszi körül. Férje, Maxim is egyre megközelíthetetlenebbnek tűnik számára sötét emlékekkel teli otthonában. A helyzet még tovább romlik, amikor megtalálják a vízbefúlt Rebecca holttestét, és újból vizsgálni kezdik az asszony halálának körülményeit…
A Manderley-ház asszonya – a film
A mai napig látható Hitchcock 1940-ben készült sikerfilmje a televíziókban, mely világszerte népszerűvé tette du Maurier történetét. David O. Selznick producer adta a rendező kezébe az angol regényt, melyből kellően hatásos alkotás sikeredett, és Hitchcock látásmódját dicséri, hogy a számos fény-árnyék hatáskeltéssel kis híján kísértethistóriát fabrikált a sztoriból.
Hitchcock első amerikai mozija megkapta a legjobb filmnek járó Oscar-díjat, illetve elismerték az operatőr munkáját is. Jelölték az Amerika Filmakadémia kitüntetésére a Maximot alakító Laurence Olivier-t, a női főszereplő Joan Fontaine-t, s a Mrs. Danverst játszó Judith Andersont, de magát Hitchcockot is.
Sikermusicalek szerzőpárosa
Sylvester Lévay: Magyar szülők gyermeke (édesapja író, édesanyja zenetanárnő). Hatévesen kezdte el zenetanulmányait Szabadkán. Tizenöt évesen nyerte első zenei versenyét. 1962 és 1972 között különböző zenekarokkal turnézott Európában. 1972-től hangszerelt, komponált és dirigált Münchenben. Megismerkedett és együtt dolgozott Udo Jürgensszel, Katja Ebsteinnel, Penny Mc Leannel, Gitte Haenninggel, Donna Summerrel és Michael Kunzéval. Így születtek a következő aranylemezes világslágerek: „Fly Robin Fly”, „Get up and Boogie” (Silver Conventions) és „Lady Bump” ( Penny Mc Lean ), amelyek aranylemezek is lettek.
A „Fly Robin Fly” című dalért 1975-ben elnyerte a legrangosabb amerikai zenei elismerést, a Grammy-díjat. 1977 és 1980 között dalokat írt a következő művészeknek: Elton John, Donna Summer, Herbie Man, Lorenzo Lamas és Silvester Sledge. 1980-ban Hollywoodba utazott, és filmzenéket komponált. Együtt dolgozott Michael Douglasszel, Charlie Sheennel, George Lucasszal, Sylvester Stallonéval, Whoopie Goldberggel, Peter O’Toole-lal és Steven Spielberggel. Lévay több mint száz amerikai film zenéjét írta ez idő alatt. (Többek között a Flashdance és a Cobra című világsikerek filmdalait.) Mindezek mellett több egyetemen és főiskolán zeneszerzést és hangszerelés tanított. Például: a National Academie of Recording Arts Sciences-en (NARAS), az Academy of Television Arts & Sciences-en (ATAS) is.
Kapcsolata Michael Kunzéval mindez idő alatt nem szakadt meg, s 1990-től színpadi műveket kezdtek el írni. 1991-ben mutatták be első közös musicaljüket a Theater Heilbronn-ban, Hexen Hexen címmel. 1992-ben, a Theater an der Wienben, Harry Kupfer rendezésében került színre második közös művük, az Elisabeth, amely minden idők legsikeresebb német nyelvű musicalje.
Ausztria után az Elisabeth színre került még Japánban, Magyarországon, Svédországban és Hollandiában is. 1999-ben Michael Kunzéval megírta harmadik musicaljét Mozart! címmel. A darab ősbemutatója - hatalmas siker -, 1999. október 2-án volt a Theater an der Wienben. Lévay Szilveszter elnyerte az Arany Európa-díjat, amely Németország legnívósabb zenei kitüntetése, továbbá művei: a Mozart! 2000-ben, az Elisabeth pedig 2001-ben megkapta az Év musicalje elismerést Németországban.
Michael Kunze: Prágában született osztrák szülők gyermekeként. Pályafutását Münchenben újságíróként és dalszövegíróként kezdte. Az 1970-es években producerként dolgozott, ám ezt a munkáját az írás kedvéért feladta. Dalszövegíróként több mint ötven aranylemez és számos nemzetközi elismerés birtokosa. 1982-ben és 1990-ben két történelmi szakkönyvet is megjelentetett. Az ORF, az ARD és a ZDF számára jó néhány forgatókönyvet is készített. Nevéhez fűződik például a Macskák, Az Operaház fantomja és a Chorus Line német fordítása. Színpadi musicalsikerei librettó- és dalszövegíróként: Elisabeth, Vámpírok bálja, Mozart!.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06