Első magyar szerkesztésű repülőgép
Az első magyar repülőgép korhű másolata látható a Közlekedési Múzeumban
Az 1909-ben épült első magyar szerkesztésű repülőgép, a Libelle (szitakötő) legapróbb részletekig pontos másolatát (replikáját) a magyar motoros repülés születésének 100. évfordulóján állították ki.
2010.01.15 16:02ma.huA 8,8 méter fesztávolságú, egyfedeles repülőgép eredetijével Adorján János, a konstruktőr 1910. január 10-én emelkedett sikerrel először a levegőbe. A géppel mindössze kétszer repült. A Libelle sárkánya fenyőfából és bambuszból készült, motorja a Dedics testvérek műhelyéből került ki.
Eredeti fődarabként a gépben alkalmazott Adorján-Dedics motor másodpéldánya maradt csak meg – egyéb tervrajz a szerkezetről nem maradt fenn, használható fotóanyag is csak meglehetősen korlátozott számban állt rendelkezésre.
Az öt hónapig tartó újjáépítésnél (ahol a korabeli leírások, fényképek mellett a repülőgép 1958-ban, Adorján János irányításával készített kis modelljére és a konstruktőrrel készített hangfelvételekre támaszkodhattak) arra törekedtek, hogy mindent az eredetivel egyezően építsenek meg. A másolatban látható motor - bár ránézésre az eredetivel tökéletesen egyezőnek tűnik - a költségek csökkentése miatt fából készült. A replika jelenleg a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum városligeti főépületében január 21-ig látható, a repülési állandó kiállításban (a Petőfi Csarnok emeletén) a tervek szerint április elsejétől, a tavaszi újranyitástól kezdődően tekinthető meg, félszáz magyar konstrukciójú vagy vonatkozású légi jármű társaságában.