Sztárok életet mentenek!
Gyermekmentő Alapítványért dolgoznak a sztárok!
Ganxsta Zolee, Harsányi Levente, Király Linda, Szandi és Gitano egy különleges kezdeményezés élére állt.
2009.12.07 19:33ma.huA Max Taxi minden egyes hozzájuk befutó hívásból 100 forintot utal át Gyermekmentő Alapítvány részére. A taxi vállalat támogatása nem egyszeri alkalomra szól, hanem folyamatosan szeretnék segíteni a Gyermekmentősök munkáját!
A rendezvény programja:
- Az eddig 1 hónap alatt befolyt 250.000 forintot egy jelképes csekk formájában, ünnepélyes keretek között adják át az alapítvány munkatársainak.
- A rendezvényen a sztárszülőket is megtanítják az elsősegélynyújtás alapjaira. Rövid bemutatót tartanak a hírességeknek az alapítvány orvosai egy bábu segítségével. Ismerve Zoleet és Leventét, Lindát és Szandit, poénokból sem lesz hiány!
- Az ünnepségen részt vesznek a Bethesda kórház kis lakói. A sztárokkal közösen játékos kresz kvízben mérik majd össze a tudásukat a jelenlévő gyerekek!
Magyar Gyermekmentő Alapítvány
Az Alapítvány 2005. szeptember elsején az OMSZ-tal közösen, egy Magyarországon új ellátási formát, Gyermek – MentőOrvosos Kocsit (Gyermek - MOK) indított Budapesten.
Az Alapítványt szakemberek hívták életre és működtetik szabadidejükben ellenszolgáltatás nélkül. A Gyermek-MOK a magyar mentés része, az autót az Alapítvány közösen üzemelteti az Országos Mentőszolgálattal. Az alapítvány tevékenysége két részből áll. Az egyik a helyszíni gyermekmentés, a másik pedig az ingyenes oktatás, melynek keretében a laikusokat az elsősegélynyújtásra, míg a szakembereket a megfelelő sürgősségi gyermekellátásra képzik tovább.
A mentőkocsi személyzete egy gyermekintenzív terápiában jártas szakorvosból és egy mentőszakápolóból áll, aki egyben a gépkocsi vezetője is. A Gyermek-MOK orvosai főállásban gyermek-intenzív osztályokon dolgoznak, így mindennapi tapasztalataikat, sokéves gyakorlati tudásukat viszik ki a helyszínre.
A mentőautó a legmagasabb szintű eszközökkel rendelkezik: rendszeresített a kocsin a lélegeztető gép, EKG/defibrillátor, gyógyszeradagoló pumpa, motoros szívó, intraosszeális eszközök, minden mentéshez és rögzítéshez szükséges eszköz, több méretben.
A Mentők központi 104-es hívószámára befutott hívások alapján a mentésben jártas szakemberek döntik el, hogy mikor kell bevetni ezt a mentőegységet, nincs külön telefonos gyermekmentő-hívószám. A Gyermek-MOK általában párhuzamos riasztással kerül bevetésre. A legtöbb esetben a balesethez legközelebbi mentőegységet egyszerre indítják a Gyermek-MOK-kal. A kiérkező mentőautó megkezdi az alapellátást (pl.: kimentés, lehűlésvédelem, stb.) majd az Alapítvány autója folytatja az emelt szintű ellátást (pl.: monitorozás, vénás gyógyszeradás, de akár teljes eszközös újraélesztés…)
Az elmúlt 4 évben több mint 4000 alkalommal riasztották az Gyermek- MOK-t. 2 éve már szezonálisan a Balaton mellett is elindítottak egy hasonló mentőautót, (így vidéken is első volt a Gyermek-MOK rendszer elindításában az Alapítvány) mely felszerelésében és személyzetében teljes körűen megegyezik a Budapesten már jól bevált Gyermek-MOK-éval.
A tervek szerint jövő év elejétől Győrben indítják el következő autóikat.
Az Alapítvány másik, hasonlóan fontos tevékenységi köre az ingyenes oktatás, mely a következő részekre tagozódik, hogy mindenki számára elérhető legyen:
- laikus képzés (óvodai, iskolai pedagógusok, szülők, gyermekfelügyelők) részére, „mit tegyünk amíg megérkezik a mentő” címmel. Gyermekkori vészhelyzetek kezelésére oktatjuk a jelentkezőket. (honlapon keresztül lehet jelentkezni www.mgya.org/oktatás)
- szakember képzés (mentődolgozók, háziorvosok, szakorvosok, medikusok, védőnők) a legkorszerűbb protokollok alapján a sürgősségi gyermekellátásról, elméletben és gyakorlatban.