Jazz-Bach koncert a sztárral és a Talambával
Egyelőre utoljára - Varnus Xavér megszólaltatja a nagyorgonát
Mielőtt a Zeneakadémia megkezdheti régóta esedékes, és sok esztendeig tartó felújítását, a hangszer legismertebb virtuóza, Varnus Xaver szólaltatja meg utolsóként a híres nagyorgonát.
2009.10.03 21:15port.huAz 1875-ben alapított Zeneakadémia szecessziós épületét Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján 1904 és1907 között építették. Az erőteljes homlokzat hatalmas, 9000 négyzetméteres épületet takar.
Az előcsarnok tompított világítása is a szentélyek hangulatát idézi. A Nagyterem a korai magyar vasbeton építészet műremeke. Méretei az építkezés idején műszaki csodának számítottak: 25 méter hosszú, 23 méter széles, 16 méter magas.
A több mint 1200 hallgatót befogadó Nagyterem ma is Magyarország legjobb akusztikájú koncertterme.
A Nagyterem orgonáját - ami az ország első koncertorgonája volt - a német Voit und Söhne gyár készítette. A hangszer 1965-ig működött. 1967-ben teljesen új orgonát kapott az intézmény, amelynek építője a ludwigsburgi Walcker orgonagyár volt.
Mielőtt a Zeneakadémia megkezdheti a közel 10 milliárd forint európai uniós forrásból és több mint egy milliárd forint önrészből finanszírozott, régóta esedékes, és sok esztendeig tartó felújítását, a hangszer legismertebb virtuóza, Varnus Xaver szólaltatja meg utolsóként a híres nagyorgonát.
Az október 9-én, pénteken este fél 8-kor kezdődő hangverseny műsora is különleges lesz: a nagy Johann Sebastian Bach és a zenetörténet legnagyobb komponistáinak egy-egy művét adja majd elő az orgonaművész és a Talamba Ütőegyüttes - jazz-feldolgozásban.
A hangverseny műsor-összeállításáról így nyilatkozott Varnus Xaver: "Amikor a Zeneakadémia épületét megépítették, a muzsikusok számára a jazz még tiltott műfajnak számított. Ha egy akkori növendék jazzt játszott volna, az elnök bizonyára vasvillával kergeti ki az épületből. Az idők és a stílusok változását semmi sem érzékelteti jobban, minthogy ma már jazz-tanszaka is van a Zeneakadémiának, és nem vitás, hogy néhány évtized múlva a Queen vagy a Beatles is mindennapi és megszokott műfaja lesz majd a történelmi falaknak."
"A nagy Bach mellett olyan zeneszerzők-óriások műveit is átdolgoztuk jazz-stílusban e hangversenyre, akik valaha ezek között a falak között koncerteztek. És mi sem természetesebb, minthogy az utolsó mű, amely felcsendül majd lebontása előtt a legendás nagyorgonán, az Bach d-moll toccata és fúgája lesz. Megható és felemelő jutalomjáték számomra, hogy én búcsúzhatok el el ettől az orgonától, amely a magyar zenetörténet aranykorának tanúja volt."
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06