A bíróság elutasította Joe Satriani keresetét
Peren kívül rendezi kínos ügyét a Coldplay!
A Los Angeles-i bíróság elutasította Joe Satriani keresetét, a vitát a Viva la vida című Grammy-díjas dal váltotta ki.
2009.09.18 17:45MTIA Viva la vida című számuk dallama miatti jogvitát peren kívül rendezi a brit Coldplay zenekar Joe Satriani amerikai gitárvirtuózzal.
Joe Satriani még 2008 decemberében nyújtott be panaszt a Los Angeles-i bíróságra az énekes Chris Martin, zenésztársai, valamint lemezkiadójuk ellen.
Szerinte ugyanis a négy évvel későbbi Coldplay-slágerhez az ő 2004-es If I could fly című számának dallamát használták fel, a szerzemény a gitáros Is There Love in Space? című albumának része.
Satriani a szerzői jogok megsértése miatt arra kérte a bírói testületet, hogy ő maga határozhassa meg, mekkora összeg illeti meg, vagy pedig rendeljék el a dal betiltását. Satriani egy nappal azután nyújtott be keresetet a Coldplay-jel szemben, hogy a brit rockegyüttes hét jelölést kapott a vitatott dalt is tartalmazó albumáért, amelyből addig már közel 2 millió példány kelt el.
A városi bíróság a héten elutasította Satriani panaszát; a bíró feltétele az volt, hogy a felek peren kívül egyezzenek meg. A megegyezés során a kárpótlás mikéntjéről fognak tárgyalni. A Coldplay még decemberben nyilatkozatban reagált Satriani plágiumvádjára.
A tagok akkor azt hangsúlyozták: ha van is hasonlóság a két szám zenéjében, az teljes egészében a véletlen műve lehet, a Viva la Vida című dalnak nem Satriani a szerzője, s nem is gyakorolt semmiféle hatást rá.
A Coldplay szerint a vitatott dal négyük - Chris Martin énekes, Guy Berryman basszusgitáros, Johnny Buckland gitáros és Will Champion dobos - műve.
A címet Frida Kahlo mexikói festőművész egy munkája nyomán választották. 2009-ben az együttes szerzeményével elnyerte az év legjobb dalának járó Grammy-díjat.
Kapcsolódó írások:
- Képek - Juj! Ismert sztárral csalja a férje Gwyneth Paltrow-t?!
- Képek - Grammy-díjak: aratott a Coldplay, Lil Wayne négyszeres nyertes
- Chris Martint kitették a Coldplayből!
- A Coldplay és Duffy lehetnek a Brit Awards befutói!
- Chris Martin saját maga vallotta be!
- Hoppá! Joe Satrianitól lopott a Coldplay?
- Grammy: Lil Wayne egy jelöléssel előzi a Coldplayt!
- A Coldplay hét jelölést kapott az 51. Grammy díjátadóra!