Lesznek koncertek a a Pinceszínházban is!

12. Mol Jazz Fesztivál - Idén sátrat is állítanak

Először állítja fel sátrát, a Jazz Dómot a Mol Jazz Fesztivált szervező Budapest Music Center (BMC) a fővárosi Művészetek Palotája (Müpa) előtti téren; a szeptember 9-én kezdődő és 13-ig tartó fesztivál utolsó napján itt tartják a magyar dal napjához kapcsolódó a JazzDal rendezvényt is.

2009.09.02 18:45ma.hu

A 12. Mol Jazz Fesztivál nyitó- és zárókoncertjét immár hagyományosan a Művészetek Palotájában tartják; az épület és a sátor mellett fő helyszín lesz a Trafó Kortárs Művészetek Háza, de zajlanak majd koncertek a Pinceszínházban, a Budapest Jazz Clubban, valamint a Ráday utca négy kávéházában, éttermében is.

A nyitókoncerten a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben a Lars Danielsson Quartet lép pódiumra; a svéd nagybőgős, csellista és zeneszerző a lengyel zongoristával, Leszek Mozdzerrel más felállásokban is alkotótárs. A csapat gitárosa a fiatal John Parricelli, a dobos Magnus Öström.

A szünet után a David Linx-Diederik Wissels Quartet játszik, amelyben Winand Gábor énekel. A belga-francia-magyar csapat a párizsi próbák után először itt mutatja be közös műsorát. A jazzfesztivál jellemzője, hogy a francia muzsikusok krémjét hozza Budapestre.

E kapcsolatok a részben Párizsban élő Gadó Gábor gitárosnak köszönhetők, aki a fesztivál keretében szeptember 10-től három estén át a Pinceszínházban lesz látható és hallható Alban Darche szaxofonistával és Sébastian Boisseau nagybőgőssel.

Napközben lemezfelvétel folyik a Pinceszínházban, ezért az esti élő műsor legalább fele minden alkalommal más. A 35 éves Alban Darche a kortárs francia jazz kimagasló alkotója, lemezei több elismerést begyűjtöttek. Sok kiadóval dolgozott már, komoly elismerés, hogy új albumához a BMC-t választotta.

A trafóbeli koncertek közül kiemelkedik a litván Saga Quartet, amely szeptember 11-én lép fel. A Mol Jazz Fesztivál egyik fontos feladatának tartja a nagy tempóban előretörő balti-térségi jazzélet megismertetését, minél szélesebb skálán.

A Sagáról azt írta egy francia kritikus: "Legfőbb ideje, hogy a jazzrajongók felébredjenek és odafigyeljenek a litván jazz új nemzedékére!" Másnap, szintén a Trafóban Tóth Viktor lép fel zenekarával; a kiváló szaxofonos, aki nemrég jelentette meg Tartim című albumát, ezúttal az amerikai Henry Franklin bőgőssel és a svéd Robert Ikiz török származású, Stockholmban élő dobossal zenél együtt. A tehetségkutatás rendszere elég jól kiépült.

A versenygyőzteseket először kisebb színpadokon szokták bemutatni; az MR3-Bartók Rádió előző Tomsits Rudolf jazztrombita tehetségkutatóján feltűnt Subicz Gábort tavaly egy ingyenes kamara jellegű koncerten léptették fel. A trombitás idén szeptember 12-én már a Jazz Dóm nagyszínpadán játszik SG5 elnevezésű formációjával (tagjai: Lukács Gábor szaxofonos, Benkő Dávid billentyűs, Feke Zsolt nagybőgős és Benkó Ákos dobos).

A Ráday utcai Fotocella Kávézóban találkozhat a közönség szeptember 11-én a Finucci Quartettel, vagyis a 2009-es Montreux-i Jazzfesztivál gitáros versenyének győztesével, Balogh Rolanddal és ikertestvérével, a zongorista Balogh Zoltánnal, akikkel Horváth Plutó József bőgős és Bordás József dobos játszik.

A 13-i záróestre a Müpa Fesztivál Színházában kerül sor, ezen Rita Marcotulli olasz zongorista és Szakcsi Lakatos Béla zongoravirtuóz együttes örömzenélése várható. Szünet után az MKMB Quartet lép színpadra. Az MKMB neve a tagok nevének kezdőbetűiből áll össze, és azt jelzi, hogy négy egyenrangú zenész játszik együtt.

A francia Chistophe Marguet, Christophe Monniot és Sébastien Boisseau mellett a német Joachim Kühn alkotta kvartett első albumának kiadója a BMC Records; a koncert egyben lemezbemutató.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.