Íme a tepexpani ember
Urániumizotóppal határozták meg a legidősebb mexikóinak vélt csontváz korát
Alig ötezer éves az úgynevezett tepexpani ember, "akit" csontváza megtalálása után a legidősebb mexikóinak kiáltották ki a tudósok.
2009.07.19 08:01MTIA tepexpani ember csontvázára az 1940-es években bukkantak egy valamikori tó partján. Földi maradványai mellett mamutcsontokra bukkantak, ebből a tudósok arra következtettek, hogy az illető legkevesebb tízezer éve élhetett - olvasható a Planeth Earth online tudományos hírportálon (http://planethearth.nerc.ac.uk) A tepexpani ember halálakor a húszas évei végén járhatott.
Amikor később csontjait radiokarbonos kormeghatározásnak vetették alá, a kutatók azt állapították meg, hogy "mindössze" kétezer éves, vagyis elvesztette a legidősebb mexikói büszke titulusát. A liverpooli John Moores Egyetem kutatói, Silvia Gonzales geoarcheológia-professzorral az élen uránizotóp segítségével vizsgálták meg a tepexpani ember földi maradványait, aki az elemzések szerint körülbelül 4700 évvel ezelőtt hunyt el. A jelentős eltérést a kutatók azzal magyarázzák, hogy a lelet megtalálása után a csontvázat konzerválták, s eközben szennyezték a vizsgálati anyagot.
Ez a szennyezés eredményezte a helytelen radiokarbonos kormeghatározást. A tudósok megvizsgálták azt a területet is, ahol a csontvázat megtalálták, hogy kiderítsék, milyen éghajlati változások történtek a régióban. Ennek érdekében Sivia Gonzales és kollégái négy méter mélységben fúrtak le a kiszáradt Texcoco-tó üledékébe, majd az így nyert mintában elemezték a homokot, agyagot, s vulkanikus eredetű anyagokat.
Az üledékben mikroszkopikus diatom-algákat, valamint parányi kagylórákokat találtak. A Texcoco-tó üledéke az elmúlt húszezer év során lejátszódott drámai környezeti változásokról árulkodik. A tepexpani ember életében a tó mély vize hemzsegett a haltól, partjait erdő övezte. Napjainkban az egykorvolt tó vidéke Mexikóváros közelében száraz vidék, ahol legfeljebb a kaktusz él meg. A térség állandóan változott a 20.000 év folyamán - ingadozott a víz szintje a tóban, ahogy változott a partjait borító növényzet is. Több vulkánkitörés nyomait is megtalálták a kutatók, e természeti katasztrófák szintén kihatással voltak a tóra.
A környezeti változások természetszerűleg befolyásolták az őskori népesség életét is - hangsúlyozták a liverpooli kutatók, akik vizsgálataikról a Quaternary Science Reviews legújabb számában számoltak be.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06