Óriási vihart kavar a királyné mellszobra
Egyiptom magának követeli Nefertitit
Továbbra sincs nyugalom a Nefertiti egyiptomi királynét ábrázoló, Berlinben őrzött világhírű mellszobor körül. Egyiptom vasárnap megerősítette, hogy visszaköveteli a szobrot.
2009.06.14 19:14MTIMinderről Záhi Havvász egyiptomi régészeti főfelügyelő nyilatkozott a Tagesspiegel am Sonntag című lapnak, utalva arra, hogy országa megfelelő bizonyítékokkal fogja alátámasztani követelését. Havvász a birtokában lévő dokumentumokra hivatkozva azt hangoztatta, hogy a mellszobor Egyiptomból való elszállítása - annak 1912-es megtalálása után - törvénytelen volt. "Úgy vélem, megfelelő érvekkel rendelkezünk Nefertiti visszaszállítására" - fogalmazott a főfelügyelő, utalva arra, hogy hamarosan hivatalosan is előterjesztik az ezt célzó követelést.
A szobrot 1912-ben tárta fel Ludwig Borchardt német régész, aki 1907 és 1914 között folytatott régészeti kutatásokat az egyiptomi Amarnában, Nefertiti és férje, Ehnaton fáraó birodalmának fővárosában. Ehnaton - eredeti nevén IV. Amenhotep - az ókori egyiptomi dinasztia tizedik fáraója Kr. e. 1355 és 1337 között uralkodott. Borchardt a mintegy 3400 évesnek ismert mellszobrot egy ideig kairói lakásában őrizte, majd Berlinbe vitette. A német régész számos leletet is talált Nefertitivel kapcsolatban, így például rábukkant egyik nyakékére is.
Az interjúban Havvász utalt arra, hogy mintegy 5000 egyiptomi művészeti kincs található külföldön. Kijelentette ugyanakkor, hogy ezek közül mindössze öt számít egyedülállónak az egyiptomi kultúra számára, köztük Nefertiti szobra is. Egyiptomi részről korábban hivatalos kérelmet még nem terjesztettek elő a hajdani királyné mellszobrának visszaszolgáltatására, a szépséges Nefertiti pedig a berlini múzeumlátogatók kedvence.
Havvász ugyanakkor már korábban is hangoztatta, hogy a mellszobor törvénytelenül került ki az országból, s annak feltárója, Ludwig Borchardt "becsapta" Egyiptomot. Nefertitivel kapcsolatban egyébként nem csupán a "tulajdonjog" az egyetlen vitás kérdés. A közelmúltban egy svájci művészettörténész a szobor hitelességét is megkérdőjelezte, azt állítva, hogy az hamisítvány.
Henri Stierlin szerint Nefertiti nem az "igazi", a mellszobor - mint állította - 1912-ben Ludwig Borchardt megrendelésére készült. Nefertiti jelenleg a berlini egyiptomi múzeum büszkesége, de a tervek szerint októbertől a közelmúltban felújított Neues Museumban ékeskedik majd.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06