Erotikus kiállítás a londoni Saatchi-galériában!

Kihívó! Provokatív pózokban ábrázolják a félmeztelen férfiakat!

Kihívó iráni prostituáltfigurák és provokatív pózokban félmeztelen férfiak ábrázolásai is láthatók a londoni Saatchi modern művészeti galéria legújabb kiállításán, amelynek ezúttal a Közel-Kelet a témája.

2009.01.30 16:15MTI

Charles Saatchi új galériája kényes és érzékeny témákat feldolgozó festményeket, szobrokat és installációkat mutat be ebből a térségből. A Bagdadban született gyűjtő 19 művész 80 alkotását prezentálja, ezeket az utóbbi négy évben vásárolta. Május 6-ig látogatható kiállításával az a célja, hogy megváltoztassa a térségről, művészetéről alkotott szokványos nézeteket. 

A művek a múltbeli és mai konfliktusok borzalmait ábrázolják, érzékeltetik az elfojtott szexualitást és foglalkoznak azzal is, hogy milyen a nők helyzete a muzulmán világban. Iráni, iraki, szíriai, palesztin és más térségekből való alkotók munkái szerepelnek az anyagban, a művészek közül egyesek ma már Nyugaton élnek, mások továbbra is szülőföldjükön. 

- "A Közel-Keletről alkotott képünket a háborúról, a feszültségekről és zavargásokról szóló jelentések határozzák meg, de az elmúlt két-három év során számos galéria nyílt Teheránban és Bejrútban. Virágzó alkotóközösségek élnek ebben a térségben, de mi nem sokat tudtunk eddig róluk" - mondta a csütörtöki megnyitón Rebecca Wilson, a galéria fejlesztési igazgatója.

Kader Attia: Ghosts (Kísértetek)

A francia-algériai Kader Attia feltűnő kompozícióján például több mint kétszáz, alufóliaszerű anyagból formált, életnagyságú imádkozó muzulmán nő sorjázik: a néző csak a terem végéről visszapillantva konstatálhatja, hogy valamennyi figura üres belülről. 

Az iráni Rokni Haerizadeh Tipikus iráni esküvő című szatirikus művén a nők csendesen örülnek az egyik oldalon, a férfiak vadul tivornyáznak a másikon. Nem kevésbé jellemző a Strand a Kászpi-tengeren című alkotása, amelyen a hullámok közt fürdőnadrágban lubickoló férfiakra a parton fejüktől a talpukig beburkolt nők várnak türelmesen. 

Az ugyancsak iráni Ramin Haerizadeh Allah emberei című sorozatának manipulált fényképein félmeztelen férfiak láthatók érzéki pózokban, amelyek a kiállítás egyik ismertetése szerint "nyíltan homoszexuális jellegűek". Maga Ramin ezeket a fotókat "magánálmoknak" nevezi, amelyeket nem lehet nyilvánosan bemutatni. 

Rebecca Wilson
ehhez hozzátette: 

- "Nos, most bemutathatja őket." 

Shirin Fakhim használati tárgyakat, így konyhai eszközöket alkalmaz teheráni prostituáltak ábrázolására, akik szexi nyugati kellékeket kombinálnak a szemérmesebb iszlám viselettel. A Saatchi Galéria kommentárja szerint 2002-ben 100 ezerre becsülték az örömlányok számát Teheránban.
 
A londoni galéria sokak szerint meghatározó szerepet tölt be a kortárs művészeti piacon, az általa prezentált, korábban ismeretlen művészek munkái nem egyszer csillagászati árakat érnek el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.