2004 óta működik a Holokauszt Emlékközpont

Ma tartják a Nemzetközi Holokauszt Emléknapot

Ma tartják a Nemzetközi Holokauszt Emléknapot, amely az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának 64. évfordulójára esik. A budapesti ünnepséget a Holokauszt Emlékközpont szervezi a Páva utcában.

2009.01.27 07:17MTI

Hódmezővásárhelyen diákok olvasnak fel a zsinagógában az auschwitzi haláltábort megjárt gyermekek visszaemlékezéseiből.

A Nemzetközi Holokauszt Emléknap budapesti programja az Elveszett együttélés című kiállítást bemutató tárlatvezetetéssel kezdődik a Holokauszt Emlékközpontban. Az intézmény ügyvezető igazgatója, Martinkovits Judit ezután megnyitja a Holokauszt-emlékévet, amely az 1944-es magyarországi holokauszt 65. évfordulója kapcsán rendeznek. A megemlékezésen gyertyafényes táncelőadás is lesz, majd ünnepi beszédet mond Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze, végül az Emlékfalhoz vonulnak a résztvevők, hogy leróják kegyeletüket az áldozatok emléke előtt.

Az ENSZ-közgyűlés január 27-ét 2005. november 1-jén nyilvánította Nemzetközi Holokauszt Emléknappá.

Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza "az emlékezés és a tanítás kötelességét", hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét. A holokauszt-emlékévben minden hónapban egy-egy "hívószó" köré építik majd fel az idegenvezetést a Holokauszt Emlékközpont állandó kiállításán, így januárban és februárban az előzményekre helyezik a hangsúlyt.

Januárban a történelmi együttélés, a zsidók és nem zsidók közötti kapcsolatok lesz a téma, míg februárban a diszkriminatív törvénykezés áll a középpontban. Az emlékév során egyebek mellett olyan kronológiát tesznek közzé honlapjukon, amely áttekintést ad a 65 évvel ezelőtti történésekről, valamint történészek munkáit is elérhetővé teszik. A cél ezzel együtt az, hogy a lehető legszélesebb tömegek előtt ismertté váljanak a holokauszt borzalmai.

Ebből a megfontolásból oktatási anyagokat, valamint "a hónap képét" is felteszik a weblapjukra. Budapesten 2004 óta működik a Holokauszt Emlékközpont, amelynek udvarán, az épületet körülölelő 8 méter magas fal belső oldalán állítottak emléket a magyarországi áldozatoknak, itt állították fel 2007-ben az Elveszett Közösségek Tornyát is.

Ezen az üvegtornyon 1441 település neve olvasható, azoké a helységeké, ahol az 1944-ben hatósági erőszakkal véghezvitt deportálások miatt ma nincs zsidó közösség. A központ állandó kiállítása a magyar zsidók és a romák szenvedéseit, üldöztetését és legyilkolását eleveníti fel.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.