Az Erdélyi Múzeum-Egyesület jubileuma!

150 éves jubileumok a Széchényi Könyvtárban!

Az erdélyi magyar tudomány és irodalom legjobb képviselőinek több mint egy évszázados törekvése valósult meg 1859. november 23-án, amikor az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) alakuló közgyűlését tartotta, mert sikerült a tudományosságnak egy átfogó intézményt alkotni egyesületi úton.

2009.01.23 22:00ma.hu

Az EME ugyanazt jelentette Erdélynek, mint a Magyar Tudományos Akadémia az anyaországnak. Főleg ez késztette arra a kortársakat, hogy a Múzeum-Egyesület létrehozóját, gróf Mikó Imrét „Erdély Széchenyi”-jének nevezzék. 

Az alakító közgyűlés pontosan kijelölte a teendőket: a kallódó kulturális örökség összegyűjtését, megőrzését, tudományos feldolgozását, a magyar nyelvű tudomány és tudományos élet folytonosságának biztosítását. 

Alapításának 150. évfordulóján mérlegre téve az elvégzett munkát, az eredményeket, csak az elismerés hangján szólhatunk arról a rendkívül céltudatos munkásságról, amelynek során olyan közkönyvtárt, kézirati- és levéltári valamint természettudományi gyűjteményeket hozott létre, amelyek nagyság- és értékrendben a legnagyobb magyarországi akadémiai és múzeumi gyűjteményekhez foghatók. 

Eközben nem feledkezhetünk meg azokról a tudósokról sem, akik az EME keretében fejtették ki tevékenységüket, jelentős értékekkel gazdagítva az egyetemes magyar tudományt. 

Ez így van még akkor is, ha 1950-től, amikor az Egyesület működését betiltották, a gyűjteményeitől megfosztották, az 1990-es újjászervezésig csak tagjainak egyéni műhelyeiben működhetett tovább. Ha ezek közül csak Szabó T. Attila és Jakó Zsigmond nevét említjük meg, akkor is érzékelhetjük a végzett munka értékét. Bár az újjáalakulást a semmiből kellett elindítani, az eltelt közel két évtizedben az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek sikerült értékmentő és értékteremtő tevékenységét ismét folyamatossá tenni, az egyetemes magyar tudományosságban méltó helyet betölteni. 

Az újjászerveződő EME a hagyományra épülve megfelel korunk tudományos követelményeinek is: létrejött a Kutatóintézet és új, a modern tudományokat képviselő szakosztályokkal bővült. Az egyesület ebben az évben számos rendezvénnyel ünnepli az évfordulót, ez alkalom arra, hogy a megfiatalodott kutatócsoportok számot adjanak munkájukról, eredményeikről. 

Ennek az eseménynek szenteljük a már hagyományos A Magyar Tudomány Napja Erdélyben rendezvényünket (2009. november 20-21) amikor számos kiemelkedő tudományos személyiség tart előadást, és bemutatjuk az addig elkészülő jubileumi emlékköteteket.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.